V októbri sa vo Francúzsku regulovaná sadzba za plyn zvyšuje o 12,6%. Táto sadzba je stanovená Ministerstvom hospodárstva a energetiky a Komisiou pre reguláciu energetiky (CRE). Pri výpočte ceny sa používajú vzorce prepojené s rôznymi faktormi, ako sú náklady na dodávku a ceny na svetových trhoch. Toto zvýšenie sa dotkne takmer troch miliónov zákazníkov Engie s regulovanými tarifami. Všetky domácnosti, ktoré nemajú regulované tarify, sú na „trhových“ sadzbách, ktoré závisia od komerčných rozhodnutí firiem a od podrobností v zmluve so zákazníkom. Niektorí dodávatelia napríklad sľubujú „fixnú“ cenu na jeden až štyri roky aj keď nezahŕňajú žiadne odchýlky v dôsledku zmien výšky daní apod.
Ceny elektrickej energie a benzínu sa podľa prognóz v nasledujúcich mesiacoch zvýšia aj v situácii, ktorá pripomína podmienky, ktoré v roku 2018 vyvolali protesty spoločnosti žltých viest. Protesty, z ktorých sa v zime 2018/19 stalo národné hnutie, sa začali počas rastúcich cien benzínu a nafty, ktoré protestujúci považovali za prehnané, ale rýchlo sa toto hnutie začalo zaoberať mnohými otázkami týkajúcich sa sociálnej nerovnosti a aj kúpnej sily vo Francúzsku. Výsledkom je, že mesiace rastúcich nákladov na energie v tomto roku vyvolávajú u politikov obavy. Predseda skupiny MoDem Patrick Mignola pre denník Le Parisien povedal: „Hovoríme o témach ekológie a kúpnej sily – vieme, že je to kokteil pre sociálnu explóziu. “ V decembri bude 6 miliónom domácností s najnižšími príjmami, to znamená ľuďom, ktorí už dostávajú „energetický príspevok“, vyplatený dodatočný príspevok vo výške 100 eur: Zjednodušene povedané, tento príspevok automaticky dostávajú všetky oprávnené domácnosti.
Ďalej bolo odsúhlasené zmrazenie regulovaných cien plynu .Toto opatrenie však nemusí stačiť a práve z tohto dôvodu sa predseda vlády taktiež rozhodol zablokovať regulovanú tarifu na predaj plynu. „Konkrétne, celú budúcu zimu, regulovaná sadzba za plyn nikdy neprekročí tarifu z októbra 2021,“ povedal Jean Castex. Cieľom tohto opatrenia je chrániť kúpnu silu Francúzov.
Obmedzí sa aj zvýšenie regulovanej sadzby za elektrinu na 4% do začiatku roka 2022. V celej Európe, a tým skôr vo Francúzsku, má zvýšenie ceny plynu dôsledky na cenu elektriny. Časť vyrobenej a dovezenej elektriny sa skutočne vyrába v paroplynových elektrárňach. Aby sa zabránilo tomuto zvýšeniu cien elektriny, Jean Castex sa zaviazal, že regulované ceny za predaj elektriny sa do konca roku 2021 nezvýšia. Mierne zvýšenie bude napriek tomu nevyhnutné v roku 2022. „Vláda zabezpečí, aby toto zvýšenie, ku ktorému dôjde začiatkom roku 2022, nepresiahlo 4% z tarify,“ ubezpečil predseda vlády. Pre Francúza vykurujúceho elektrinou sa toto zvýšenie prejaví zvýšením platby o 5 eur mesačne. V Belgicku uvažujú dokonca o plošných príspevkoch na elektrickú energiu bez ohľadu na príjmy. Otázne je či sa krokmi francúzskej vlády inšpiruje aj tá naša.
Zdroje:
Un bouclier tarifaire pour faire face à la hausse des tarifs du gaz et de l’électricité, gouvernement.fr, 30.09.2021
France brings in ‘price protection’ measures amid soaring energy rates,connexionfrance.com, 1.10.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]