Slovensko vážne znepokojujú plány maďarskej vlády Viktora Orbána v okolitých štátoch. Vyčlenili obrovské peniaze na nákup ornej pôdy v krajinách strednej a východnej Európy. To znamená, že zo štátnych financií by poľnohospodári z Maďarska mali možnosť kupovať úrodnú zem aj na Slovensku.
„Ak sa dozviem z médií, že Maďarská republika kupuje nehnuteľnosti v Košiciach, a dostanem takúto informáciu, na ktorú sa ma pýtajú aj novinári, tak som povinný sa spýtať na to nášho partnera. Ale to nie je konflikt. Péter Szijjártó mi nevysvetlil, že na čo sú im tie budovy. Poslali sme cirkulárnu nótu, kde sme pripomenuli, že vláda si môže takéto budovy kúpiť na diplomatické účely. Tak sme sa potom dozvedeli, že tam hodlajú urobiť svoje diplomatické zastúpenie, ale ten postup nebol v poriadku. A ešte môžem prezradiť niečo, včera mi písal jeden občan z Banskej Bystrice, že aj tam sa usiluje maďarská vláda kúpiť nehnuteľnosť,“ hovorí minister zahraničných vecí Ivan Korčok o výčitkách, ktoré v liste adresoval maďarskej vláde.
„Pred nejakým časom sa ma na toto pýtal minister pôdohospodárstva Vlčan, patrí to aj do ich kompetencie. Zaujíma ho to. Ja pri najlepšej vôli neviem čo to znamená a nechcem aj v záujme dobrých vzťahov prilievať do toho a špekulovať. Očakávam, že nám to maďarská strana vysvetlí. Pán minister Vlčan sa tomu bude venovať a plne mu v tomto dôverujem,“ dodáva Korčok k tomu, či je možné, že Slovensko po vzore Rumunska zareaguje na kupovanie ornej pôdy zákonom, a pozemky budú môcť kúpiť len ľudia, ktorí majú aspoň 5 rokov trvalý pobyt na Slovensku.
Vyostrujú sa vzťahy s Maďarskom? Značkuje si Viktor Orbán Slovensko?
Šéf diplomacie dal najavo nevôľu Slovenska na stretnutí s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom, ktorý bol na návšteve Bratislavy. „Požiadali sme Maďarsko, aby robilo svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko alebo sa realizujú na našom území, po vzájomnej dohode a odsúhlasení,“ zdôraznil Korčok na spoločnej tlačovke so Szijjartóom.
Szijjártó komentoval Korčokove výhrady diplomatickou rečou: „Budeme informovať cez všetky možné kanály, je v našom záujme vzťahy medzi obidvoma štátmi upevňovať. Sme pripravení realizovať podporu v takom rámci, aby to bolo výhodné ako pre Slovákov v Maďarsku, tak i pre Maďarov na Slovensku.“
Maďarská vláda rozhodla o vytvorení Súkromného kapitálového fondu ornej pôdy. „Cieľom je nakupovanie ornej pôdy v oblasti stredovýchodnej Európy, čím sa vytvoria základy medzinárodnej expanzie domácich poľnohospodárskych podnikov,“ uvádza sa v jej uznesení.
Vláda plánuje naliať do fondu v prepočte až 400 miliónov eur. Maďarsko susedí so siedmimi štátmi (sú nimi Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Rakúsko, Chorvátsko a Slovinsko). Keby pomerne len sedmina peňazí smerovala na nákup ornej pôdy na Slovensku, vyšlo by to na viac ako 57 miliónov eur.
Na ilustráciu: napríklad v Nitrianskom i v Trnavskom kraji sa priemerná cena pôdy dobrej bonity pohybuje od 5-tisíc do 7-tisíc eur za hektár. Za 57 miliónov eur by sa dalo skúpiť okolo 9-tisíc hektárov úrodnej zeme na Slovensku.
Určite by to však bolo oveľa viac ornej pôdy. Záujem sa totiž sústreďuje na Slovensko okrem iného aj preto, že v susednom Rakúsku je cena ornej pôdy pre maďarských podnikateľov privysoká.
Szijjártóovi vyplynula z nariadenia vlády úloha, aby sa postaral o zabezpečenie podmienok a požiadaviek, ktoré sú potrebné na prevádzku a evidovanie záznamov kapitálového fondu. Zároveň ho vláda vyzvala, aby do polovice novembra tohto roku urobil kroky vedúce k výberu správcu fondu a jeho prostredníctvom založil kapitálový fond s rámcovým objemom v prepočte 400 miliónov eur. S tým, že 70 percent sumy vo forintoch, čo zodpovedá 280 miliónom eur, zabezpečí Maďarsko na úkor štátneho rozpočtu.
So znepokojením reagoval na plány Orbánovej vlády aj bývalý veľvyslanec SR v Maďarsku Peter Weiss. „Tieto aktivity maďarskej vlády na území SR vnímam ako jeden z prvkov napĺňania koncepcie spájania maďarského národa ponad hranice vytváraním inštitucionálnych a právnych väzieb medzi maďarským štátom a príslušníkmi maďarských národnostných menšín v Karpatskej kotline. Štát sa rozhodol pokladať maďarské menšiny v okolí za štátotvorný faktor. Národná politika sa zmenila na národnú integráciu,“ povedal Weiss, ktorý vo funkcii ambasádora pôsobil v Budapešti v rokoch 2009 – 2013.
Poukázal na to, že vtedajší šéf maďarskej diplomacie Zsolt Németh už v roku 2000 zmysel tejto koncepcie formuloval tak, že „celé maďarstvo má traumu Trianonu“ a Slovensko by mohlo byť reláciou, na ktorej možno dokázať, že existuje riešenie.!“ Weiss pripomenul aj jeden citát Orbána: „Uskutočníme znovu zjednotenie maďarského národa ponad hranice. Lebo budúcnosť nepozná hranice.“
Zdroje:
1./ Orbán sa rozťahuje. Chce skupovať slovenskú pôdu, Pravda, 6.10.2021
2./ Korčok: Chcem vysvetlenie, prečo Orbán kupuje nehnuteľnosti a pôdu na Slovensku, sme.sk, 6.10.2021
Čítajte viac: https://video.sme.sk/c/22757437/korcok-neviem-na-co-orban-potrebuje-skupovat-nehnutelnosti-na-slovensku.html
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]