Navzdory mohutnému tlaku zvenčí ze strany LGBTQ aktivistů a dalších vědců orientovaných na sociální spravedlnost, NASA odmítla výzvy k přejmenování toho, co futurismus označoval jako „homofobní teleskop“, příznačně nazývaný vesmírný teleskop Jamese Webba.
Počátkem letošního roku podepsalo přes 1200 lidí, včetně astronomů a výzkumníků, petici vyzývající NASA k přejmenování teleskopu, podle níž bývalý administrátor NASA James Webb, který dohlížel na mise Apollo poté, co ho prezident Kennedy jmenoval, pravidelně pronásledoval homosexuály v rámci svého zaměstnání.
Historická bilance je již jasná: pod Webbovým vedením byli prapodivní lidé pronásledováni. Ti, kdo by omlouvali Webbovo selhání ve vedení, mu nemohou současně připisovat zásluhy za řízení Apolla. Lídři jsou zodpovědní nejen za činy těch, které vedou, ale i za klima, které vytvářejí v rámci svých sfér vlivu. Jak jsme již poznamenali dříve, Webbův odkaz vůdcovství je přinejlepším komplikovaný a přinejhorším spoluodpovědný za perzekuci.
Nastal čas vybrat si budoucnost, která bude inspirující pro nás všechny. Požadujeme, aby NASA okamžitě přejmenovala JWST a udělila tuto poctu někomu, jehož odkaz se hodí k teleskopu, jehož data budou použita k objevům, které budou inspirovat budoucí generace astronomů, objevům, které učiníme my níže podepsaní.
Kontroverze týkající se Webba se rozhořela, když známý LGBTQ aktivista Dan Savage napsal v roce 2015 článek nazvaný: „Měla by NASA pojmenovat teleskop po mrtvém muži, který v 50. letech pronásledoval homosexuály?“
Podle NPR kritici Webba často citují případ bývalého zaměstnance NASA Clifforda Nortona, gaye, který byl v roce 1963 pod Webbovým vedením z agentury propuštěn. Norton byl také vyslýchán policií a šéfem bezpečnosti NASA kvůli „aktivitě homosexuálů“. Vyšetřovatelům a historikům se nepodařilo zjistit, zda měl Webb prsty v Nortonově léčbě.
Chanda Prescod-Weinsteinová, kosmoložka z University of New Hampshire řekla:
Neviděla jsem důkaz, že by Webb o tomto incidentu věděl. Ale myslím, že tu máme dvě možnosti: Buď byl divoce neschopný administrátor a nevěděl, že jeho šéf bezpečnosti vyslýchá zaměstnance v zařízeních NASA, nebo věděl přesně, co se děje, a byl v jistém smyslu účastníkem vyšetřování někoho za to, že je gay.
Po dlouhém vyšetřování NASA nakonec dospěla k závěru, že nebyly odhaleny „žádné důkazy“, které by opravňovaly odstranit Webbovo jméno z teleskopu.
„V této chvíli jsme udělali, co jsme mohli, a vyčerpali jsme naše výzkumné úsilí,“ řekla NPR vedoucí vědeckého komunikačního oddělení Karen Foxová. „Tyto snahy neodhalily důkazy, které by opravňovaly ke změně jména.“
Futuristé se domnívali, že NASA se nejspíše rozhodla ponechat si název ve strachu, že zastaví dynamiku projektu, který má dnes „čtrnáctileté zpoždění“.
Nicméně Chanda Prescod-Weinsteinová, kterou NPR označila za černošku i podivínku, nyní tvrdí, že objekt nesoucí jméno homofobního bigotního fanatika bude nyní kroužit nad zemí ještě desítky let. „V podstatě jen posíláme tenhle neuvěřitelný přístroj k nebi se jménem homofoba, podle mého názoru,“ bědovala.
Kosmoložka se také domnívala, že NASA nebyla při svém zkoumání Webba zcela transparentní.
Letos v prosinci byl vesmírný teleskop Jamese Webba oslavován jako „nástupce Hubblea“ a podle NPR bude schopen „vidět světlo z nejstarších galaxií ve vesmíru a analyzovat atmosféry planet obíhajících kolem vzdálených hvězd a hledat ve vzduchu plyny, které by mohly naznačovat přítomnost života“.