Minister hospodárstva Richard Sulík vyhlásil, že nastal čas, aby začali robiť odvážnejšie rozhodnutia. Medzi ne má patriť napríklad zrušenie úradov práce. Slováci sú zvyknutí, že si dnes ako nezamestnaní hľadajú prácu cez Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Chodia sa hlásiť a čakajú v radoch. To by sa mohlo zmeniť a úrady práce možno zaniknú! Podľa Sulíka to ušetrí peniaze a 2-tisíc úradníkov nemusí hľadať robotu ľuďom. Vraj po úradníkoch ostanú počítače a na nich si budú Slováci hľadať prácu.
Na štvrtkovej tlačovej besede Sulík povedal: „V čase, keď niekto hľadá prácu, stačí mu naťukať si portál niekoho z poskytovateľov pracovných ponúk. Nemyslí si, že štát musí zamestnávať 2-tisíc alebo viac úradníkov, ktorí nezamestnaným sprostredkujú prácu. To zvládne každý sám, kto prácu chce.“
Na Sulíkovu kritiku úradov práce zareagoval minister práce Milan Krajniak, ktorý navrhuje zrušiť ministerstvo hospodárstva. Krajniak na sociálnej sieti napísal, že otázky energetiky môže prebrať ministerstvo financií a výstavu Expo v Dubaji ministerstvo dopravy, ktoré má pod palcom cestovný ruch. Zároveň pripomenul, že „úrady práce vyplatili podnikateľom viac ako 2,5 miliardy eur napriek tomu, že podpora podnikania patrí pod ministerstvo hospodárstva.“ Dodal, že okrem toho vyplácali aj podporu materským a základným umeleckým školám, čo je tiež úlohou rezortu spadajúceho pod SaS, a teda ministerstva školstva. Sulíkov návrh považuje za dehonestujúci. Myslí si, že zamestnanci úradov práce počas pandémie najlepšie zvládali vyplácanie pomoci fyzickým i právnickým osobám. „A teraz im niekto odkazuje, že sú nadbytoční,“ skonštatoval.
Minister práce Milan Krajniak sa vyjadril aj o možnosti kontroly covid pasov zamestnávateľmi. Hovorí o novele zákonníka práce, odborári upozorňujú na možnú diskrimináciu zamestnancov.
Súčasná úprava zákona nedovoľuje zamestnávateľom kontrolovať, či sú ich zamestnanci očkovaní, otestovaní alebo či prekonali covid. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták hovorí, že by možnosť vykonávať kontroly privítali. „Nie je to len otázka súkromia samotného zamestnanca, ale ide o ochranu zdravia ostatných zamestnancov na danom pracovisku,“ vysvetlil Hošták pre Rádiožurnál na Rádiu Slovensko.
Podľa odborárov je jediným dôvodom na kontrolu organizácia práce. Tá by mala zabezpečiť, aby sa zamestnanci nemiešali.
„Určite v žiadnom prípade zamestnanci nemôžu byť postihovaní za to, v akom režime fungujú. Malo by to teda len zlepšiť samotnú atmosféru na pracovisku alebo organizáciu samotnej práce,“ myslí si viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.
Zákon o ochrane osobných údajov neumožňuje zbierať informácie o zdravotnom stave, očkovanie a testovanie medzi také patria. Právnička Andrea Čupeľová hovorí, že by musel existovať taký právny základ, ktorý by zbieranie informácii zamestnávateľom odôvodňoval.
„Napríklad práve režim na hraniciach, ktorý udeľuje povinnosť karantény nezaočkovaným zamestnancom, môže byť dôvodom pre to, aby zamestnávateľ pri zamestnancoch, ktorých posiela na pracovné cesty do zahraničia, mohol získať údaje o jeho očkovaní, pretože to má priamy dopad na organizáciu práce a pracovných činností ostatných zamestnancov,“ vysvetlila právnička.
Témou sa zaoberala aj ostatná tripartita. Krajniak hovorí, že preverili, či je zmena možná. Novelizovať by sa mohol zákonník práce.
„Aby sa zamestnávateľ mohol opýtať, či je jeho zamestnanec zaočkovaný, alebo nie. Ale iba pre potreby toho, aby mohol upraviť ich pracovný režim pre bezpečnosť. Pokiaľ bude na najbližšom zasadnutí zhoda sociálnych partnerov, že chceme umožniť túto legislatívnu zmenu, tak ju, samozrejme, pripravíme,“ dodal minister.
Národný inšpektorát práce tvrdí, že so všetkými zamestnancami musí byť zaobchádzané rovnako. Nik nesmie byť pre očkovanie či testovanie diskriminovaný.
Zdroje:
1./ TK ministra Sulíka, 7.10.2021
2./ Radšej zrušme ministerstvo hospodárstva, reaguje Krajniak, rtvs, 7.10.2021
3./ Covidové pasy zamestnancov by sa mali kontrolovať, tvrdí únia zamestnávateľov, rtvs, 8.10.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]