Potravinová sieť Lidl v Česku má problém. Úrady jej nariadili stiahnuť zhruba 17,5 tony bravčového mletého mäsa. Bolo dovezené z Poľska. Zákazníci na Slovensku sa skazeného mäsa obávať nemusia. V bravčovine zistili 60-krát prekročený limit pre antibiotiká. V Česku spracováva toto mäso firma Maso Polička. Informuje o tom portál iDnes.cz a odvoláva sa na správy Petra Majera z českej Štátnej veterinárnej správy.
„Inšpektori SVS odobrali od výrobcu vzorku zo zásielky mäsového bravčového orezu dovezeného z Poľska. Následné vyšetrenie preukázalo na vzorke výrazne nadlimitný obsah amoxicilínu. Detekovaná hodnota bola 60-krát vyššia než limit, ktorý činí 50 µg/kg,“ informovali veterinári. Do skladov českého Lidla vyexpedovali tovar 3. októbra.
Mäso bolo označené ako „Vepřové mleté maso 20%, váha 1 kg, číslo šarže:207237“ s dátumom spotreby do 10. 10. 2021.
Nadlimitné antibiotikum bol amoxicilín, patrí do skupiny penicilínov. „Penicilíny majú všeobecne nízku toxicitu, u niektorých jedincov však môžu vyvolať alergické reakcie,“ povedal Majer. Podľa serveru nejde v Česku o jediný problém s poľskými potravinami, ktorý sa v poslednom období objavil.
Veterinári v lete varovali pred poľskou zmrzlinou Milka. Našli v nej stopové množstvo karcinogénneho etylenoxidu. Išlo o 250-tisíc samostatných nanukov, 15-tisíc balení multipack po 6 a 8 kusoch a o takmer 37-tisíc balení zmrzliny vo vaničkách s objemom 480 ml. V Česku potom predvlani platili od konca februára do konca marca mimoriadne opatrenia kvôli nálezu salmonely v zhruba 700- kilogramovej zásielke hovädzieho mäsa z Poľska a predchádzajúcemu nedostatočnému informovaniu o dovoze mäsa z bitúnkov, ktoré v Poľsku porážali choré kravy.
Spoločnosť Mäso Údeniny Polička minulý rok výrazne zvýšila zisk po zdanení, ktorý predstavoval viac ako 83 miliónov korún. V roku 2019 bol asi 28 miliónov korún. Tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb sa medziročne zvýšili o deväť percent na 2,471 miliardy korún.
Dobrý výsledok bol dosiahnutý najmä úsporami vo výrobe a spotrebe energií, uviedla firma vo výročnej správe, ktorú poskytla ČTK. Podnik existuje od roku 1985, o sedem rokov neskôr bol privatizovaný. Patrí spoločností Mäso Údeniny Písek. Firma v roku 2020 zamestnávala priemerne 335 ľudí, o dva menej ako rok predošlý.
Zdroj: Lidl musí stáhnout tuny polského vepřového, je v něm spousta antibiotik, idnes.cz, 7.10.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]