K 31.7.2021 vykazovala Sociálna poisťovňa 1 701 481 starobných dôchodcov, ich priemerný dôchodok bol k uvedenému dátumu 503,20 €. Keďže počet poberateľov sa bude zvyšovať, čo napokon platí aj pre výšku vyplácaných priemerných dôchodkov, kladieme si vždy oprávnenú otázku o budúcom fungovaní nášho penzijného systému. Pod obsahom sa predovšetkým chápe udržateľnosť jeho financovania z vlastných príjmov bez dotovania z iných zdrojov, predovšetkým zo štátneho rozpočtu. Koronakríza poznačila stav vo verejných financiách až tak, že na terajšie vyplácanie dôchodkov nemá Sociálna poisťovňa dostatok peňazí v dôchodkovom fonde a preto si čerpá prebytky z ostatných fondov, zatiaľ bez potreby „požičania“ si peňazí zo štátneho rozpočtu. Z dôvodu, že počet odchodov do dôchodku je vyšší ako počet absolventov zo všetkých typov skôl na trh práce, pokladáme terajší priebežný dôchodkový systém z hľadiska financovania za neudržateľný.
Vek nároku na penziu sa posúva
Terajší tabuľkový systém nároku na odchod do dôchodku zohľadňoval vek podľa pohlavia, dátum narodenia a počet vychovaných detí. Podľa prognóz Európskej komisie očakáva vraj Slovensko z dôvodu starnutia obyvateľstva najvyšší nárast verejných výdavkov. Terajšia koaličná vláda preto navrhuje prijať od nového roku celý rad zásadných zmien tak, aby priebežný systém bol udržateľný. Doterajší vekový strop nároku na odchod do dôchodku, 64 rokov, sa navrhuje zrušiť a namiesto neho sa vek nároku na dôchodok bude určovať v závislosti od predlžovania stredného veku dožitia, ktorý pre nás vypočíta každý rok Štatistický úrad pri rešpektovaní počtu vychovaných detí a síce jedno dieťa o 6 mesiacov skôr, pri dvoch o rok skôr a pri troch a viacerých detí o 18 mesiacov skôr. Kto bude chcieť ísť do dôchodku skôr, môže len za podmienky odpracovania 40 rokov, pričom vypočítaná penzia sa bude krátiť mesačne o 0,3 percenta. Toto opatrenie bude mať pozitívny vplyv na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti nášho dôchodkového systému.
Zavedenie rodičovského bonusu
Od roku 2023 by mala Sociálna poisťovňa vyplácať rodičovský bonus, čo však neprispeje k udržateľnosti dôchodkového systému. Jeho podstata je, že každý zamestnanec môže zo zaplatených odvodov „prilepšiť“ po 2,5 percenta na dôchodok svojím rodičom, čím sa výrazným spôsobom prehĺbi deficit dôchodkového fondu a môže vyvolať potrebu zvyšovania daní. Iným problémom očakávaných zmien je zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre platenie sociálneho poistenia, ktorý bol doteraz 7700,- €, čo znamená, že zamestnanci by platili sociálne odvody z celej hrubej mzdy bez rozdielu jej výšky. Ako napokon dopadnú navrhované zmeny si počkajme na jesenné zasadnutie parlamentu, na ktorom sa bude schvaľovať zákon o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe. Čo už dnešní dôchodcovia vedia je, že zvyšovanie všetkých druhov penzii od budúceho roku už nebude o minimálnu pevnú sumu, ale len percentom nárastu inflácie dôchodcovskej inflácie, ktorá je dnes na úrovni 1,3 percenta.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm