• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Palestíne sa dobrovoľníci zapojili do zberu olív

    17-10-2021 Zem & Vek 92 586 slov zprávy
     

    V Palestíne začala so sezónou zberu olív aj 10-dňová kampaň na pomoc a ochranu poľnohospodárov v oblastiach, ktoré sú považované za ohrozené útokmi izraelských osadníkov. Desiatky palestínskych dobrovoľníkov, mladých i starších, dorazili v stredu ráno do dediny Jalud na južnom okraji mesta Nablus na okupovanom Západnom brehu Jordánu, aby pomohli majiteľom pôdy zozbierať olivy – tak rýchlo, ako to len bude možné.

    Kampaň, ktorú organizuje Únia výborov pre poľnohospodárstvo (UAWC), sa bude týkať 12 dedín, predovšetkým z južného Nablusu, ale aj z oblastí Ramalláhu a Betlehema. Zúčastní sa na ňom viac ako 250 dobrovoľníkov vrátane vysokoškolských študentov, poľnohospodárskych spolkov a obyvateľov dedín. Zberať olivy budú v skupinách.

    Najmenej 60% okupovaného Západného brehu je klasifikovaných ako oblasť C – pod priamou kontrolou izraelskej okupačnej armády. Práve tu sa nachádzajú spomínané izraelské osady.

    V roku 2020 Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) zaznamenal počas sezóny zberu olív – 40 útokov izraelských osadníkov na Palestínčanov, z toho 17 v gubernii Nablus a 10 v oblasti Ramalláhu.

    Jalud a vedľajšia dedina Qaryout sú vystavené častým útokom osadníkov, ktorí tak robia pod ochranou izraelskej armády.

    Osadníci na neďalekých základniach Adei Ad, Esh Kodesh a Ahiya patria k najnásilnejším na okupovanom Západnom brehu. V roku 2019 osadníci v Jalude spálili asi 1 000 olivovníkov. Naposledy v máji osadníci tretíkrát podpálili miestny olivový háj.

    „Chceme len udržať stromy, každý rok aj tak vykazujeme stratu,“ vysvetlil vlastník pôdy, ktorý spolu s piatimi ďalšími vlastníkmi prišli približne o 40 000 šekelov (12 400 dolárov).

    „Napriek tomu musíme pracovať v dňoch, keď nám to dovolia.“ Ak to neurobíme, armáda a osadníci to použijú ako ospravedlnenie, aby sa stromov zmocnili,” pokračoval.

    Palestínski farmári v oblasti každoročne strácajú desaťtisíce šeklov kvôli obmedzeniam izraelskej okupácie na ich pôde.

    „Toto je naša krajina a naše právo, zdedili sme ju po našich otcoch, ktorí ju zdedili po svojich otcoch,“ povedal Qassem, vlastník pôdy, „nenecháme svoje pozemky pre osadníkov, pokiaľ budeme dýchať.“

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Palestine olive harvest: Campaign begins to help farmers, https://www.aljazeera.com/, 13.10.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑