Británie a další západní státy by měly přivítat klesající počet obyvatel a stárnoucí demografii, neboť jim to pomůže splnit cíle v oblasti změny klimatu, prohlásil bývalý předseda Úřadu pro finanční služby (FSA).
Lord Adair Turner, předseda britské komise pro přechod k energetice a bývalý šéf FSA, ve zprávě Population Matters s názvem Smaller Families and Ageing Population Population Matters tvrdil, že klesající počet původních obyvatel zvýší prosperitu.
„Největší důvod, proč přivítat tento demografický posun, je ten, že vyplývá ze svobodné volby oprávněných lidí, a zejména žen,“ napsal lord Adair.
„Zastavení nekonečného populačního růstu však také sníží budoucí tlak lidstva na přírodní prostředí, zmírní výzvu odpovídající nabídky bydlení a usnadní dosažení nulových čistých emisí skleníkových plynů a zároveň podpoří růst prosperity v rozvojových zemích.“
Ve zprávě se uvádí, že Británie by mohla do roku 2035 snížit emise uhlíku přibližně o 38 milionů tun, pokud zaznamená podobný pokles počtu obyvatel jako Japonsko, u něhož se do roku 2035 očekává pokles počtu obyvatel o 9,6 procenta ze 125 m na 113,1 m.
Naopak ve Spojeném království se očekává nárůst počtu obyvatel o 5,2 procenta za stejné časové období na 71,1 milionu lidí, což je z velké části způsobeno masovou migrací.
Kromě údajných přínosů poklesu uhlíkových emisí by pokles počtu obyvatel také snížil potřebu výstavby 4 milionů nových domů v Británii, což by developerům ušetřilo zhruba 435 000 akrů půdy.
Zelené hnutí už dlouho oslavuje kontrolu obyvatelstva jako prostředek záchrany světa před takzvanou klimatickou krizí. Na pozoruhodném příkladu zakladatel CNN Ted Turner vyzval k politice jednoho dítěte v čínském stylu, která by v roce 2010 zachránila planetu před změnou klimatu.
Turner, sám otec pěti dětí, také navrhl, že by se mohla prodávat „práva na plodnost“ s cílem motivovat chudé lidi, aby neměli děti, a to ziskem z prodeje svých dětských úvěrů bohatším lidem.
Jiné významné levicové osobnosti na Západě, včetně kongresmanky NY Alexandrie Ocasio-Cortezové a prince Harryho a Meghan Markleové, naznačily, že mohou mít méně dětí, než by měli jinak, nebýt změny klimatu.
Zpráva uznala, že klesající a stárnoucí populace by měla za následek nedostatek pracovních sil, poukázala však na využití automatizace a migrace jako možného řešení problému a také na zvyšování věku odchodu do důchodu.
„Vzhledem k tomu, že více než 750 milionů lidí je ochotno přestěhovat se ze svých zemí do jiných, může migrace pracovníků přes hranice za určitých okolností pomoci řešit nedostatek pracovních sil a také zvýšit příjmy z daní a penzijních fondů.“
Zpráva sice přidala varování, že migrace by mohla vést k určitým „negativním dopadům“ na zdrojové i cílové země, včetně migrantů, kteří by zvyšováním počtu pracovních sil snížili mzdy a v mnoha případech by byli ochotni pracovat za nižší platy.
Zpráva sice poukázala na některé negativní důsledky migrace, ale opomněla poznamenat, že naprostá většina populačního růstu v Británii v posledních letech vznikla v důsledku masové migrační politiky.
Zpráva think tanku Migration Watch UK odhadla, že „přibližně 90 procent populačního růstu v letech 2017 až 2019 bylo spojeno s dopadem příchozích ze zahraničí a jejich následných dětí narozených ve Spojeném království“.
Masová migrace za posledních dvacet let zasáhla devět milionů obyvatel narozených v cizině a počet etnických menšin vzrostl na 13 milionů, což by podle varování Migration Watch mohlo vést k rozpadu sociální soudržnosti.
Zatímco počet cizích obyvatel v Británii prudce vzrostl, domorodé obyvatelstvo čelí drastickým poklesům, přičemž porodnost loni klesla na polovinu porodnosti zaznamenané během poválečného baby boomu.