Nová afghánská vláda Talibanu varovala americké a evropské vyslance, že pokračující pokusy vyvíjet na ně nátlak prostřednictvím sankcí podkopou bezpečnost a mohou vyvolat vlnu ekonomických migrantů.
Úřadující ministr zahraničí Amir Khan Muttaqi řekl podle prohlášení zveřejněného západním diplomatům na jednáních v Dauhá, že „oslabení afghánské vlády není v zájmu nikoho, protože její negativní dopady přímo ovlivní svět v [bezpečnostním] sektoru a ekonomické migraci ze země“.
Taliban v srpnu po dva roky trvajícím konfliktu svrhl bývalou afghánskou vládu podporovanou Spojenými státy a vyhlásil islámský emirát řízený podle tvrdého výkladu náboženského práva tohoto hnutí.
Snahy o stabilizaci země, která stále čelí útokům ze strany konkurenční extremistické skupiny Islámský stát-Chorásán, však podkopaly mezinárodní sankce: bankám dochází hotovost a státní zaměstnanci zůstávají neplaceni.
Podle prohlášení svého mluvčího Muttaqi na schůzce v Dauhá řekl: „Naléháme na světové země, aby ukončily stávající sankce a nechaly banky fungovat normálně, aby charitativní skupiny, organizace a vláda mohly vyplácet platy svým zaměstnancům z vlastních rezerv a mezinárodní finanční pomoci.“
Zvláště evropské země se obávají, že pokud afghánské hospodářství zkolabuje, velký počet migrantů se vydá na kontinent, což zvýší tlak na sousední státy, jako je Pákistán a Írán, a nakonec i na hranice EU.
Washington a EU uvedly, že jsou připraveny podpořit humanitární iniciativy v Afghánistánu, ale mají se na pozoru před poskytováním přímé podpory Talibanu bez záruk, že bude respektovat lidská práva, zejména práva žen.