Účasť Českej republiky v iniciatíve Trojmorie sa opäť odkladá, vláda Andreja Babiša (ANO) totiž na pondelkovom (18.10.) stretnutí neprerokovala vstup do jej investičného fondu. Necháme to na novú vládu, povedal vicepremiér a minister dopravy Karel Havlíček (za ANO). Česko sa zaviazalo, že do fondu pošle 20 miliónov eur (asi pol miliardy českých korún).
„Projekt Trojmoria bol pripravený veľmi zodpovedne. Ide už len o poplatok, ktorý je na úrovni rádovo 500 miliónov korún. Ten sa zaviazala Česká republika zaplatiť do fondu,“ povedal novinárom Havlíček.
Trojmorie tvorí 12 členských štátov ležiacich medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom – Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko a Rumunsko. Všetky okrem Rakúska sú postkomunistické krajiny. Záujem o členstvo prejavilo aj Nemecko. Iniciatívu aktívne podporuje americká administratíva, Trojmorie mnohí považujú za snahu USA o presadzovanie svojich energetických, ale aj vojenských záujmov v Európe.
Investičný fond by sa mal podieľať na infraštruktúrnych projektoch v hodnote až 100 miliárd eur (2,5 bilióna českých korún), pričom celková suma sa odhaduje až na 570 miliárd (14,4 bilióna českých korún).
Štáty doteraz pripravili cez 80 projektov, pričom medzi vlajkové lode patrí severo-južná diaľnica Via Carpathia vedúca z litovskej Klajpeda do gréckeho Solúna. Doteraz sa z fondu iniciatívy zrealizovali tri investície v každej zo strategickej oblasti. Okrem Cargounit (železničná leasingová spoločnosť; Poľsko) a Greenergy (dátové centrum; Estónsko) sa investovalo aj do rakúskej energetickej spoločnosti Energy, ktorá vlastní solárne elektrárne na Slovensku, v Česku a v Bulharsku. Ďalšou súčasťou majú byť plynovody spájajúce terminály v Poľsku a Chorvátsku. Slovenská republika tiež predložila zoznam prioritných projektov pre financovanie z fondu Iniciatívy Trojmorie, ide napr. o plynovod Eastring, rýchlostný cestný koridor R4 – Via Carpathia, výrobu batérií od spoločnosti InoBat, či geotermálnu elektráreň PW Energy Žiar nad Hronom.
Česko zatiaľ prihlásilo jediný návrh, a to vodný koridor Dunaj-Odra-Labe (DOL). Osobne sa o neho zasadzuje český prezident Miloš Zeman.
Vznikajúca vládna koalícia SPOLU a PirSTAN aktivitu Trojmoria podporuje, s financovaním kanála DOL ale nesúhlasí. Podľa predsedníčky TOP09 Markéty Pekarovej Adamovej ide o zbytočnosť.
„Investičný fond iniciatívy Trojmorie začal v našom regióne investovať napríklad do leasingovej spoločnosti železničných lokomotív. Sú to malé a stredné projekty. DOL nie je ešte ani projekt, len myšlienka sa svojou štúdií uskutočniteľnosti, s priaznivcami a s odporcami, „napísal na Twitteri námestník ministra Jan Sechter, ktorý má českú spoluprácu v rámci Trojmoria na starosti. „Žiadny DOL vláda z fondu Trojmorie financovať nebude,“ dodal následne.
Zdroje:
1./ Rozhodnutí o fondu Trojmoří nechá Babišův kabinet na příští vládě, novinky.cz, 18.10.2021
2./ Iniciatíva Trojmoria je pre Slovensko strategická, https://www.zmos.sk/, 10.7.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]