• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rádioaktívna voda z Fukušimy má poputovať do oceána

    21-10-2021 Zem & Vek 85 644 slov zprávy
     

    Napriek protestom miestnych rybárov plánuje japonská vláda vypustiť do oceánu viac ako milión ton rádioaktívnej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima Daiči. Plánované vypúšťanie odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne nemožno odkladať, uviedol nový japonský premiér Fumio Kišida. Pri prvej návšteve elektrárne od nástupu do funkcie povedal, že jeho vláda sa bude snažiť uistiť obyvateľov okolia o technickej bezpečnosti projektu likvidácie tejto odpadovej vody.

    V jadrovej elektrárni Fukušima I na severovýchodnom pobreží Japonska došlo v marci 2011 k vážnej havárii po mohutnom zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následných obrovských vlnách cunami. Krátka návšteva Kišidu v elektrárni bola zameraná na jej pokračujúce vyraďovanie z prevádzky a veľké množstvo upravenej, no stále rádioaktívnej vody v závode. „Som presvedčený, že otázka tejto vody je kľúčovou otázkou, ktorú nemožno odkladať,“ povedal premiér novinárom po prehliadke.

    Kontaminovaná chladiaca voda uniká z poškodených reaktorov od katastrofy z roku 2011. Vodu odčerpávajú zo suterénu a uskladňujú v približne tisíc nádržiach, ktorých kapacita podľa prevádzkovateľa postačí nanajvýš do konca budúceho roka. Japonskí predstavitelia uvádzajú, že likvidácia tejto vody je nevyhnutná na vyčistenie elektrárne, pričom jej vypustenie do oceánu je najrealistickejšou možnosťou.

    Filtrovaná, avšak stále rádioaktívna vodu by sa mala začať vypúšťať túto najskôr v roku 2022, pričom celý proces môže trvať až 30 rokov. Začiatkom tohto roka vládny výbor pripustil, že vodu je možné aj odpariť.

    Japonská vláda musí konať, pretože v elektrárni sa už míňa priestor na skladovanie vody, kam sa počítajú aj dažďové zrážky a podzemná voda.

    Plán vlády odsúdili environmentálni aktivisti, ako aj miestni rybári a poľnohospodári, ktorí sa obávajú, že spotrebitelia sa rybám a plodinám z tejto oblasti budú vyhýbať. Južná Kórea, ktorá už zakázala dovoz morských plodov z oblasti okolo elektrárne, tiež vyjadrila znepokojenie.

    Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, jeden z nich – trícium, sa však existujúcimi technológiami nedá odstrániť. Tento rádioaktívny izotop vodíka je podľa odborníkov pre ľudí škodlivý iba vo veľmi vysokých dávkach.

    Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tvrdí, že správne prefiltrovanú vodu možno zriediť s morskou vodou a následne bezpečne vypustiť do oceánu. Japonsko MAAE požiadalo o podporu s cieľom zabezpečiť, že táto operácia bude spĺňať bezpečnostné normy, vrátane úpravy vody tak, aby úroveň rádioaktivity bola pod zákonnými limitmi.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Je stále rádioaktívna, no jej vypúšťaniu sa vraj nedá vyhnúť. Voda z Fukušimy má poputovať do oceána, TA3, 18.10.2021

    2./ Prefiltrovanú radioaktívnu vodu z Fukušimy majú vypustiť do oceánu, sme.sk, 16.10.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑