• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Otvorený list ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi

    22-10-2021 Zem & Vek 46 1233 slov zprávy
     
    Foto: Richard Sulík

    Vážený pán minister Sulík!

    Spomenul som si na jedno milé stretnutie spred roka s jednou inteligentnou a rozhľadenou osobou, pri ktorom som vyjadril myšlienku vyvolávajúcu istý nesúhlas a nevoľu u mojej spolubesedníčky.

    Išlo o situáciu v slovenskej politike a isté sumarizovanie počínania jednotlivých aktérov politickej scény a hlavne, v tom čase novej vládnej koalície. Moje kritické poznámky na Vašu adresu som zdôvodňoval hlavne známym povalením Radičovej vlády a hlavne otázkami, do akej miery ste sa poučili z histórie.

    Pri tomto posudzovaní, hlavne lídrov koalície som poznamenal, že všetci aktéri si so sebou nesú hlavne svoje skutky a názory, ktoré pochádzajú z čias, keď všetci títo noví lídri neboli v riadiacich orgánoch štátu, boli v opozícii, k ozajstnej politike riadenia štátu vlastne len akosi „pričuchli“ v rôznych výboroch parlamentu, nenesúc za riadenie štátu žiadnu zodpovednosť. Z tohto dôvodu ani nebolo divu, že vo veľkej politike tápu a dajú sa očakávať chyby a lapsusy. To však samozrejme nie je ospravedlnením pre valcovanie opozície a prípravu preformátovania politickej a spoločenskej scény Slovenska.

    Boli a sú to všetci krvaví amatéri, okrem jedného. Vás. Ako bývalý predseda parlamentu, ktorý občas rozvlnil politickú scénu nevhodným správaním sa, ste predsa len boli v porovnaní s ostatnými parťákmi už starým politickým kozákom.

    Sledoval som Vaše počínanie aj v Európskom parlamente, Vaše politikárčenie aj v zahraničných televíziách pri rozličných debatách, do ktorých Vás pozývali ako nejakého exota a Vy ste sa aj organizátorom odplatili interesantnými  názormi, búriacimi pokojnú hladinu bruselského rybníka. Niekedy pri Vás habkali i skúsení nemeckí politici, nechápajúci, čo vlastne tento neznámy a nový politik, či „škriepnik“ chce povedať. Často som Vám pri týchto debatách aj fandil, avšak len pri tých, kde išlo o istú nezávislosť od Bruselu a o otázky imigrantov.

    Sledoval som Vás aj pri Vašej kampani pred voľbami do slovenského parlamentu, keď ste viackrát vyjadrili svoju ambíciu byť vodcom budúcej koalície. Nuž, nevyšlo a Matovič zlízol svojimi fabuláciami a podvodmi všetku smotanu.

    A tak ste sa stali ministrom hospodárstva a pre celú verejnosť asi aj „najfackovanejším spojencom a partnerom premiéra Matoviča“. Nuž, vôľa vydržať, nenechať sa vyhnať od koryta a vydržať aj tie najhoršie urážky bola silnejšia, ako hanba pred spoločnosťou. Naozaj ste sa z Vášho prvého vládnutia dobre poučili.

    Poznám Vaše politicko-ekonomické zameranie liberála, či dokonca libertána a tak ma Vaše názory a počiny, či pokusy o zásahy do hospodárstva (tie ktoré cár Matovič dovolí), až tak veľmi neprekvapovali.

    Avšak, čo produkujete v poslednom čase, je naozaj aj nad moje chápanie. Zbabranú, či cielene poddimenzovanú hospodársku pomoc firmám na Slovensku v čase „pandémie, či plandémie“, je nutné pri vyplytvaní peňazí EU niečím nahradiť a tak príde na rad hľadanie zdrojov pre štát. A to je principiálne Vaša parketa – „bielenie“ sociálnych položiek. Vy ste sa do toho pustili s takou vervou, že dokonca Váš koaličný partner, minister práce a sociálnych vecí vypenil a odporúčal Vám radšej zrušiť Vaše ministerstvo.

    Váš originálny nápad, jednoznačne kopírujúci Vaše myslenie, zrušiť úrady práce, lebo veď na internete si každý dokáže nájsť prácu sám, je skutočne originálny. Samozrejme, hlavne v kontexte zrušenia bankových odvodov, lebo veď chúďatá bankári si to nezaslúžia, čo im predchádzajúca vláda naparila. Je síce pravda a viete to samozrejme i Vy, že banky vyšli z covidovej šlamastiky, spolu so zásielkovými firmami so super ziskami, ale i tak, veď to sa predsa nerobí, brať im zo ziskov bankovými odvodmi.

    Ale naspäť k Vášmu nápadu s úradmi práce.

    Vy sa hrdíte tým, že ste žili dlhší čas v Nemecku a tak samozrejme viete, ako sa má riadiť kapitalistický štát. Veď vyjadrenia á la – „kto nemá prácu je to len jeho vina“, ktoré sú od iného ťažkého libertána Trubana, sú aj Vám blízke! Nepochybujem že sa v ekonomike vyznáte, veď ste radili aj bývalému ministrovi financií v Dzurindovej vláde, Ivanovi Miklošovi, ktorý sa pomaly zakráda sadnúť si na stoličku guvernéra Národnej banky Slovenska a aj pri ňom by si Vaše „výkony“ zaslúžili viac pozornosti. Hlavne „Flat Tax – rovná daň, ako sa novoslovensky povie“.

    Nuž, síce ste žili dlhšie v Nemecku, ale tam by ste s Vašimi nápadmi veru neuspeli!  A nielen tam. Ani v Nemecku, ale ani napríklad vo Švajčiarsku a to nie sú žiadne krajiny, kde by vládli rozhadzovači, by takýto nápad nikdy neprešiel. Progresia v zdaňovaní príjmov je neoddeliteľnou súčasťou v daňovom systéme. Ale na Slovensku sa to novým, mladým a hlavne progresívnym ekonómom na prvý raz podarilo presadiť! Podľa Vás je daňová progresia nespravodlivá – áno hlavne voči tým najbohatším!

    Ďalší skvost – Váš výrok o zrušení úradov práce patrí skôr do priečinka vtipno-zlomyselných a voči tým najslabším jedincom našej spoločnosti veľmi znevažujúcim vtipom prýštiacim z Vašej pokrivenej optiky. Takýto nápad by sa napríklad vo Švajčiarsku hodnotil ako vysmievanie sa nezamestnaným nešťastníkom. Vo Švajčiarsku boli úrady práce, v minulosti ako súčasť Miestnej správy vybudované na takzvané Regionálne agentúry sprostredkovania práce (RAV). A naozaj by tam nikomu ani na um neprišla Vaša scestná myšlienka zrušenia týchto inštitúcií. Očividne nerozumiete náplni ich činnosti, ďalších úloh v poradenstve, preškolovaní a pomoci vstupu do eventuálne nového zamestnania. Ale nedivím sa, Vy sa asi vyznáte v ekonomike, vo vedení firiem, ale určite nie vo vedení štátu!

    Pripomínate mi jedného úspešného podnikateľa vo Švajčiarsku. Pri jednej diskusii tento podnikateľ, posmelený svojimi úspechmi vo firme, pri prezentovaní vlastných názorov, vyslovil kritiku vedenia štátu a politikom adresoval výtku, že predsa štát je jedna veľká  firma! Myslím si, že toto je aj Váš pohľad na makroekonomiku. Pán Sulík, nemáte pravdu, štát si nemôže dovoliť politiku firmy, ktorá sa nemusí starať o malé deti, školy, stavanie ciest, svojich chorých a nevládnych a tak ďalej. A keď je najhoršie, nemôže svojich obyvateľov prepustiť z firmy.

    Pán Sulík, to nejde a preto Vaše libertánske názory nepatria do našej doby, nie sme v dobe Rockeffelera, Carnegieho, či z novšej histórie spomeniem Železnú lady Margaret Thatcher. Doba sa pohla ďalej a Vaše názory sú nevhodné modernej doby! Za Vaše činy a výroky by ste sa mali hanbiť.

    S pozdravom

    Milo Blažo

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑