• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Podnety k nástupu scestnej totality – I. časť

    22-10-2021 Zem & Vek 67 1093 slov zprávy
     

    Slogany podozrivo známe

    Krvavý teroristický útok pred dvadsiatimi rokmi na mrakodrapy Svetového obchodného centra v New Yorku a na budovu Pentagonu, ležiacu neďaleko Washingtonu v meste Arlington na území štátu Virgínia, šokoval svet. Atlantická superveľmoc, ktorá ostala po zániku Sovietskeho zväzu bezkonkurenčným hegemónom, dostala pred televíznymi kamerami spravodajských agentúr útočný zásah na domácej pôde. Zobrala ho ako urážku majestátu, ktorý nesmel byť narušený. Zareagovala tvrdo a rýchlo. Nasledujúci mesiac napadla Afganistan a spustila najhysterickejšiu mediálnu kampaň, akej kedy bolo ľudstvo podrobené. Bola glajchšaltovaná a globalizovaná. Všetky veľmoci si do svojich bezpečnostných a vojenských doktrín vpisovali formuláciu o potrebe boja proti svetovému terorizmu. Postupné orezávanie demokracie mohlo začať. Po dvoch dekádach dostalo novú argumentačnú vzpruhu. Koronavírusovú.

     „Kto nejde s nami, ide proti nám“

    Politicko-marketingové výlevy precítených vyhlásení o potrebe jednotného postupu medzinárodného svetového spoločenstva priniesli želaný účinok. Ešte aj ruský prezident Vladimír Putin, pôvodným povolaním sovietsky rozviedčik usadený v Drážďanoch, ponúkol Washingtonu všemožnú pomoc.

    Odpoveď bola vlažná. V organizovanom mediálnom panikárení sa totiž vytvárala psychóza krutého zápolenia dobra zo zlom. V danom prípade zápasu Spojených štátov ako bašty svetovej demokracie s islamským terorizmom. Prívlastok islamský vtedy ešte nebol politicky nekorektný. Naopak, stával sa mobilizačným i v tých latinsko-amerických a európskych krajinách, kde sa islamský radikalizmus ešte vôbec nevyskytoval. Napriek tomu i sa tam masmediálne šírili slogany importované z propagandistických pracovísk v televíznych štúdiách v New Yorku a vo filmových ateliéroch Hollywoodu. Mnohé z vtedajších hesiel dosiaľ rezonujú v spomienkach pamätníkov:

                 „Prežívame barbarský útok na našu civilizáciu a demokraciu!“

                 „Nesieme historickú zodpovednosť za odhodlané postaveniu sa proti teroristickému zlu!“

                 „Stávame sa účastníkmi monumentálneho zápasu, v ktorom musí dobro zvíťaziť!“

    Od jesene 2001 sa z nich vydelil slogan, ktorý ostáva i dnes nesmierne chytľavý. Býval vždy účinný a od nepamäti zneužívaný: „You are either with us, or against us!“. Je taký rozšírený, že mu i Wikipédia venuje vlastnú stránku.

    V slovenských reáliách sa najčastejšie objavuje v podobe:

                  „Kto nejde s nami, ide proti nám!“

    a v českých:

                „Kdo nejde s námi, jde proti nám 

    Foto: George W. Bush

    11. september poslúžil vysokým globálnym oligarchickým štruktúram ako akýsi verbálny štartovací výstrel k nástupu do útoku na osobné slobody a občianske práva väčšinovej populácie. Úzka mocenská vrstvička sa v tom slogane personifikovala do základného osobného zámena my a masy sa s ňou stotožnili v mylnom domnení, že sa zvádza zápas, do ktorého sa musia všetci obetavo vkladať, aby bol zákerný nepriateľ – terorizmus – porazený.

     

    Ako ochromiť zdravý skepticizmus

    Strednej a staršej generácii obyvateľov európskych krajín bývalého socialistického tábora vyznievala takáto rétorika ako veľmi podobná tej, ktorá sprevádzala v 50. rokoch všetkých na každom kroku. Vyzývala do boja s reakciou a počas budovateľskej dekády v Československu vytvárala v mestách i na dedinách vizuálny smog, pred ktorým sa nedalo uniknúť.

    Foto: Klement Gottwald

    V počiatočných rokoch 21 . storočia, keď sa Stredoeurópania cítili voľní a vyvážene mediálne informovaní, videli v reportážach na obrazovkách verejnoprávnej televízie to, čo im bolo vsugerované, že majú vidieť. S úžasom sledovali rútiace sa lietadlá, v ktorých sedeli fanatickí samovražední teroristi. Vyvolaný dojem z takto vizualizovaného masového vraždenia v New Yorku bol natoľko emocionálne ochromujúci, že Stredoeurópania v sebe tlmili zdravý skepticizmus a nechávali sa podmaňovať propagandou.

    Ešte menej pochybností o reálnosti televízne vizualizovaného nebezpečenstva islamského terorizmu mali mladí Američania, ktorí osobne nezažili politické kampane organizované počas éry mccarthizmu. Do dejín vošla i pod označením Hon na čarodejnice a vyvrcholila v 50. rokoch. Poľavila skôr, než mladá povojnová generácia stihla vnímať jej studenovojnové excesy a absurdnosti.

    Foto: Protikomunistický slogan „Radšej mŕtvy, než červený

    Počas štyroch dekád blahobytu a demokracie v 60., 70., 80. a 90. rokoch vyrástli v Západnej Európe a v anglosaskom zámorí dve pokolenia, ktoré si nedokázali ani predstaviť, ako rýchlo budú prichádzať na prahu 21. storočia o svoje ľudské práva a demokratické slobody. Nadnárodnej korporatokracii začínal byť príliš na obtiaž demokratický model usporiadania spoločnosti s dôrazom na dôstojnosť a rovnosť všetkých občanov pred zákonom bez ohľadu na výšku majetku. Globálne elity ho tolerovali počas trvania studenej vojny so Sovietskym blokom, ale keď sa jeľcinovské Rusko nechalo rozkradnúť, zbedačiť a zotročiť, nevideli dôvod, prečo byť nemohli skúsiť obrať jeho obyvateľstvo o všetko hmotné i nehmotné. S jedlom rastie chuť, a tak vzápätí siahli na populáciu celého transatlantického civilizačného okruhu. Početné ovečky v ďalekej Číne neboli vtedy ešte dosť vykŕmené, aby sa oplatilo strihať a rezať aj ich.

    AUTOR: Patrik Sloboda

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑