Letošní rekordní úroda potravin bude stále zaostávat za globální poptávkou, a v důsledku toho se ceny obilovin a rostlinného oleje dostaly na nejvyšší úroveň za posledních deset let, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v nedávné zprávě.
Index cen potravin podle FAO sleduje mezinárodní ceny většiny celosvětově obchodovaných potravin, podle agentury minulý měsíc činil v průměru 130,0 bodu, což je nejvyšší hodnota od září 2011. Pro srpnovou revizi byla tato hodnota 128,5.
Meziročně ceny v září vzrostly o 32,8 procenta. Ceny zemědělských komodit v uplynulém roce prudce vzrostly, neboť je přiživily klesající výnosy a čínská poptávka. Index cen obilí podle FAO vzrostl v září oproti předchozímu měsíci o dvě procenta. Důvodem byl nárůst cen pšenice o téměř čtyři procenta vzhledem k silné poptávce a klesající dostupnosti vývozu.
„Mezi hlavními obilovinami bude v nadcházejících týdnech středem zájmu pšenice, neboť je třeba poměřit poptávku s rychle rostoucími cenami,“ uvedl hlavní ekonom FAO Abdolreza Abbassian.
Podle FAO stouply světové ceny rostlinného oleje jen za poslední měsíc o 1,7 procenta a meziročně vzrostly asi o 60 procent, neboť ceny palmového oleje dramaticky vzrostly kvůli silné poptávce po dovozu i nedostatku pracovních sil v Malajsii.
Termínové ceny palmového oleje počátkem října nadále rostly a dosáhly rekordu, neboť vzestup na trzích se surovou ropou poskytl další podporu rostlinným olejům používaným v bionaftě.
Podle FAO vzrostly světové ceny cukru v září o 0,5 procenta kvůli nepříznivým podmínkám pro pěstování, což vyvolalo obavy ohledně situace v Brazílii, která je největším vývozcem.
Pokud jde o produkci obilí, FAO předpovídá rekordní světovou sklizeň 2,8 bilionu tun v roce 2021, což je mírný nárůst oproti předchozí předpovědi 2,788 bilionu tun před měsícem. Celosvětové zásoby obilovin by se měly snížit v letech 2021/22, dodala FAO.