• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Po čipovej kríze hrozí kríza horčíková

    25-10-2021 Zem & Vek 88 594 slov zprávy
     

    Zastaviť môže do mesiaca celý autopriemysel. Akoby nestačili problémy s nedostatkom čipov, ktoré doslova zastavujú výrobné linky. Nad automobilovým priemyslom sa začína vznášať väčší strašiak. Čína obmedzila dodávky horčíka, ktorý sa v konštrukcii áut nachádza vo väčšej miere, ako by ste tušili. Tento ultraľahký a pevný materiál sa nachádza v celom rade komponentov. Používa sa v rôznych zliatinách, z ktorých sa vyrábajú panely karosérie, palivové nádrže, brzdy, priečne nosníky, závesy kolies či samotné kolesá. Jednoducho, všade, kde sú jeho prednosti vhodné. Ak bude horčík chýbať, všetky tieto komponenty nebude možné vyrobiť.

    Analytik Barcleays Amos Fletcher objasňuje situáciu: „Pokiaľ dodávky horčíka poklesnú, celá automobilová výroba bude musieť byť zastavená.“

    Čína má takmer monopol na výrobu horčíka, kľúčového komponentu pri výrobe hliníkovej zliatiny. Približne 87% svetovej produkcie horčíka pochádza z Číny, pričom väčšia sa vyrába v meste Yulin v provincii Shaanxi. Začiatkom októbra zverejnila Komisia pre rozvoj a reformu mesta Yulin nový dokument o energetickej náročnosti a znížení spotreby do konca roku 2021. Dokument stanovil, že hlavné energeticky náročné odvetvia a podniky by mali znížiť alebo zastaviť svoju výrobu od septembra do decembra.

    A tak došlo k obmedzeniu jeho výroby. V meste Yulin zatvorili 35 z päťdesiatich závodov a zvyšných 15 muselo produkciu drasticky obmedziť.

    Produkcia horčíka je neuveriteľne energeticky náročná. Výroba jednej tony kovu si vyžaduje 35-40 megawatthodín energie. Okrem toho sa kov obzvlášť ťažko skladuje, lebo po troch mesiacoch dochádza k oxidácii.

    Je možné, že z tohto dôvodu dôjde horčík Európe ešte do konca novembra. Automobilový priemysel má tak rezervy nanajvýš na mesiac dopredu. Lepšie sú na tom USA, pretože horčík vyrábajú. Dúfajme, že situácia sa rýchlo vyrieši. Pre automobilky by išlo o naozaj tvrdú ranu. Znamenalo by to ďalšie zníženie produkcie a s tým súvisiace prepúšťanie. Najmä ak si uvedomíme, že pre tento priemysle pracuje v Európe približne 12,6 milióna ľudí, čo predstavuje 6,6 % všetkých pracovných príležitostí. Pritom už teraz majú automobilky čo robiť, aby zamestnanosť vôbec udržali.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Chinese curbs on magnesium threaten global automotive industry, mining-technology.com, 19.10.2021

    2./  Po čipovej kríze hrozí horčíková! Zastaviť môže do mesiaca celý autopriemysel, Pravda, 21.10.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑