Rusko obsadilo prvé miesto v medzinárodnom hodnotení otvorenosti parlamentov. Štátna duma a Rada federácie sa tiež stali lídrami aj v porovnaní jednotlivých komôr. Uvádza sa to vo výsledkoch štúdie neziskovej nadácie „Centrum pre pomoc pri tvorbe zákonov“, ktorá sa dostala k dispozícii agentúre TASS. „Do prvej päťky najotvorenejších parlamentov sa dostalo Španielsko (67,2 bodu), Rakúsko (71,2 bodu), Francúzsko (71,7 bodu), Taliansko (74,3 bodu), ako aj Rusko, ktoré sa umiestnilo na vrchole hodnotenia s celkovým skóre 80,6 bodu“, uvádza sa v štúdii.
V rámci medzinárodného hodnotenia otvorenosti parlamentov sa skúmalo 16 krajín: všetky európske krajiny s dvojkomorovými parlamentami a populáciou viac ako 8 miliónov ľudí, ako aj Spojené štáty americké a Kanada. Otvorenosť parlamentov sa hodnotila podľa piatich hlavných kritérií: mediálna komunikácia, dialóg s občanmi, aktuálna práca, legislatívny proces, ako aj mediálna aktivita predsedu parlamentu.
Odborníci zdôraznili, že obe komory ruského parlamentu obsadili prvé miesta vo svojich kategóriách. „Oba štátne orgány pravidelne zverejňujú aktuálne informácie o svojej činnosti, o zložení, o zákonoch, na ktorých sa momentálne pracuje a tieto štátne orgány taktiež používajú rôzne komunikačné prostriedky v komunikácii s občanmi, vrátane sociálnych sietí. Obe komory majú navyše vlastné oficiálne účty na obyvateľmi Ruska najobľúbenejších sociálnych sieťach“: VKontakte, Instagram, Twitter a YouTube“, uvádza sa vo výsledkoch výskumu.
Odborníci uviedli, že stupeň otvorenosti Štátnej dumy Ruska je zároveň vyšší ako ukazovateľ Rady federácie (43,1 bodu oproti 37,6 z 50 možných). „Štátnej dume sa podarilo dosiahnuť najvyššie skóre spomedzi všetkých posudzovaných parlamentov vďaka rozsiahlej sieti komunikácie s občanmi, ktorá zahŕňa nielen oficiálne účty v sociálnych sieťach, ale aj autorský kanál predsedu Štátnej dumy Vjačeslava Volodina, vlastné noviny a parlamentnú televíznu stanicu Duma-TV, ktorá patrí do skupiny kľúčových ruských spoločensko-politických médií,“ prizvukuje sa v štúdii.
Na vysoké hodnotenie navyše mala vplyv „aktívnejšia práca s výzvami a pripomienkami občanov v účtoch Štátnej dumy a jej predsedu“. Štúdia tiež konštatuje, že Kongres USA v komplexnom hodnotení obsadil len 13. miesto zo 16 skúmaných krajín a bieloruský parlament sa stal outsiderom v hodnotení otvorenosti.
Zdroje:
(1) Россия возглавила международный рейтинг открытости парламентов, TASS, 21.10.2021
(2) Россия заняла первое место в рейтинге открытости парламентов, Izvestia, 22.10.2021
(3) Российский парламент возглавил международный рейтинг открытости, Publikacie, 22.10.2021