Súčasnej kyjevskej vláde sa ani po takmer ôsmych rokoch po krvavom Majdane nepodarilo vyriešiť žiadne dôležité sociálne a hospodárske otázky. Na druhej strane sa do nemoty opakuje stará pesnička o „ruskom agresorovi“ a o tom, že sa Ukrajina má stať súčasťou Európskej únie a NATO. Pričom, kým sa vstup krajiny do EÚ spomína iba sporadicky, vláda a armádna „smotánka“ stále omieľajú členstvo v NATO.
Veliteľ Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny generálmajor Grigorij Galagan v exkluzívnom rozhovore pre Ukrajinské centrum pre bezpečnosť a spoluprácu podčiarkol, že sa Ukrajina onedlho stane členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. Na otázku novinárov, či členské krajiny NATO majú záujem o ukrajinské vojenské skúsenosti, odpovedal: „Sily pre špeciálne operácie sú najmladšou, no modernou zložkou síl. Vznikla práve počas vojny. Samozrejme, od roku 2014 získali naši vojaci s účasťou na bojových akciách pomerne veľa skúseností, čo naši partneri oceňujú“.
Vysvetlil, ako Sily pre špeciálne operácie spolupracujú s NATO a aké spoločné aktivity sa vykonávajú: „V určitej fáze v r. 2014 – 2016 sme dostávali pomoc aj na taktickej úrovni, vrátane materiálno-technickej pomoci. Bez partnerov z NATO by sme to nezvládli. Vďaka zločineckej moci, ktorá existovala pred rokom 2014, došlo ku, povedzme, kolapsu v ozbrojených silách, ale v súčasnosti vďaka istým skúsenostiam, sa už dostávame na úroveň našich severoatlantických partnerov“.
„Niektoré veci dokonca už máme aj lepšie vďaka tomu, že sa neustále zúčastňujeme na bojových akciách. Nie všetky krajiny sa zúčastňujú na bojových operáciách, preto sa domnievam, že sa už dostávame na úroveň „rovný s rovnými“. Ukrajina sa stáva rovnocenným partnerom NATO. Jeden z útvarov Síl špeciálnych operácií ozbrojených síl Ukrajiny je už v pohotovosti ako súčasť Síl rýchlej reakcie NATO. To znamená, že je plne v súlade s normami NATO a predpokladá sa, že je plne synchronizovaný. To znamená, že to začína od znalosti personálu o všetkých postupoch používaných pri organizovaní plánovania špeciálnych operácií až po kompatibilitu, technológiu, zbrane a vybavenie“, podčiarkol ukrajinský generálmajor.
„Do budúcnosti, do r. 2024-2025, plánujem každú jednotku v každom stredisku, aby sa mohli zúčastňovať na činnosti Síl rýchlej reakcie NATO. Spoločné akcie organizujeme priebežne. Ak hovoríme o takých kolektívnych akciách ako je výcvik, tak sme sa zúčastnili na medzinárodnom výcviku SILVER SABRE – 21, kde jednu z jednotiek práve posudzovalo NATO. Okrem toho, sme zorganizovali súťaže o najlepšiu účelovú skupinu, kde sa už na organizácii a realizácii týchto súťaží čiastočne podieľali aj rozhodcovia – severoatlantickí partneri. Plánuje sa uskutočniť súťaž medzi ostreľovačmi, ostreľovacími skupinami, do ktorej sa už prihlásil určitý počet účastníkov z partnerských krajín“, zdôraznil Galagan.
Porozprával o reformách v ukrajinskej armáde za účelom, aby sa priblížila normám a štandardom NATO. Podčiarkol, že je presvedčený, že práve Sily pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny sú svojráznou „lokomotívou“ v procese prispôsobenia ukrajinskej armády štandardom a štruktúre NATO. „Znovu hovorím, že máme svoje špecifiká v tom, že vedieme priame bojové akcie. Ako ukázali moje skúsenosti v iných krajinách, nachádzame sa na správnej ceste“, podčiarkol Grigorij Galagan.
Priznal však, že majú pravdu tí západní analytici, ktorí prizvukujú, že vojenské reformy na Ukrajine od roku 2014 zlyhali: „Povedzme si úprimne, od roku 2014 sa nedalo robiť všetko, najmä v podmienkach vojny. Navyše sa domnievam, že pred rokom 2014 boli určité pokusy, ale boli potlačené. Vieme prečo, už to nebudeme opakovať. Pretože to nebolo zaujímavé ani pre Ruskú federáciu, ani pre tých, ktorí vtedy boli pri moci a presadzovali proruskú politiku. Preto to odmietame“, zdôraznil veliteľ Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny.
„Myslím si, že reformy prebiehajú a budú pokračovať. Bude ich realizovať generácia, ktorá už dosahuje vedúce pozície. Napríklad, všetci velitelia mojich jednotiek ovládajú angličtinu. To bolo tiež jedným z kritérií ich vymenovania. Prečo? Lebo ak veliteľ útvaru vie cudzí jazyk, tak si myslím, že jeho podriadení sa budú snažiť cudzí jazyk naučiť. Teraz poskytujeme všetky príležitosti pre vojakov Síl pre špeciálne operácie, aby mohli študovať cudzie jazyky. Napríklad, pre nás naši estónski partneri neustále organizujú množstvo kurzov, ako aj Litovčania a naša miestna Národná univerzita obrany Ukrajiny vedú kurzy neustále. To znamená, že hlavné je, aby bol záujem a podmienky na štúdium poskytneme. Otázky certifikácie NATO sú s tým spojené: podmienkou je znalosť jazyka. V sídle NATO môžete pracovať rôznymi spôsobmi, ale nebudete tam pracovať, ak nerozumiete o čom hovoria. Nedokážete sa efektívne rozhodnúť, ani správne organizovať prácu“, podčiarkol Galagan.
Na otázku novinárov, ako vidí budúcnosť Síl rýchlej reakcie NATO, odpovedal: „Sú to silné ozbrojené sily, ktoré sú členmi NATO a vykonávajú misie po celom svete“.
Zdroje:
(1) Григорій Галаган: Україна стає рівнозначним партнером країнам-членам НАТО, Український центр безпеки та співпраці, 21.10.2021
(2) https://www.youtube.com/watch?v=MvS1ck6u0Ak