Jedenásty výskum „Ako sa máte, Slovensko?“ prebiehal v období 5.10. až 10.10.2021. Respondenti v dotazníku odpovedali na otázky, do akej miery súhlasia s výrokmi o pandémii. Agentúra dlhodobo sleduje postoje obyvateľov od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz zrealizovali rozsiahle zisťovania šesťkrát v roku 2020 a päťkrát v roku 2021.
„Na poznatkoch z prieskumu vidíme veľkú neistotu ľudí na Slovensku a skutočnosť, že mnohí sa nevedia orientovať v tom, čomu v médiách a na Facebooku veriť a čomu nie. Sklony ku konšpiračnému mysleniu boli u nás výrazné už dlhšiu dobu, no pandémia ich ukázala v plnej sile,“ hovorí Michaela Benedigová, riaditeľka komunikačnej agentúry Seesame.
Približne dve pätiny obyvateľov Slovenska verí v štyri najpopulárnejšie – podľa mainstreamu – „konšpirácie“ o koronavíruse. Vrátane, že počty úmrtí po nákaze koronavírusom sú umelo nadhodnocované.
S aspoň jednou „konšpiráciou“ súhlasí 61,2 percenta opýtaných. Súhlas s nimi výrazne ovplyvňuje zaočkovanosť, až 81% respondentov, ktorí nesúhlasia so žiadnou a medzi tými, ktorí súhlasia so všetkými, je zaočkovaných 8,3%.
Respondenti v dotazníku vyjadrovali na päťbodovej škále súhlas či nesúhlas so šiestimi výrokmi o súčasnej epidémii, pričom kraje škály boli 1 = „vôbec nesúhlasím“ a 5 = „úplne súhlasím“.
Najpopulárnejším z testovaných výrokov je tvrdenie, že hlásenia o počtoch mŕtvych na koronavírus sú umelo nadhodnocované. S takýmto názorom súhlasí 43,3% respondentov. Na veľmi podobnej úrovni je však i súhlas s výrokmi „Koronavírus bol vyrobený v laboratóriu a zámerne rozšírený medzi ľudí“ (42,4 %), „Súčasná epidémia je len súčasťou celosvetovej snahy o povinné očkovanie“ (40, %) a „Súčasnú epidémiu niekto vyvolal len preto, aby mohol ľahšie ovládať ľudí“ (39,7%). O niečo menej dopytovaných súhlasí s výrokmi „Vakcíny na koronavírus boli vyvinuté s cieľom škodiť ľuďom“ (26,1 %) a „Nie sú žiadne dôkazy, že koronavírus skutočne existuje“ (22,5 %).
So žiadnym z uvedených tvrdení nesúhlasí 24,7% opýtaných a so všetkými 12,1%.
„Ako sa máte, Slovensko?“ prišli so šokujúcimi zisteniami, že slovenský antivaxer je vidiečan s nízkym vzdelaním, ktorému chýbajú peniaze.
Podľa prieskumu s týmito tvrdeniami niečo málo menej súhlasia muži ako i ľudia vo veku 18 až 29 rokov. Výrazne menej s nimi súhlasia ľudia v Bratislave a Košiciach. Naopak, viac im veria respondenti, ktorí sú menej spokojní so svojím životom, pre ktorých je problém vyjsť v domácnosti s rozpočtom a nezamestnaní. Súhlas s tvrdeniami narastá s klesajúcim vzdelaním: až 61,8% respondentov so základným vzdelaním verí minimálne dvom z nich, pričom medzi vysokoškolsky vzdelanými je ich 35,1%. „Konšpiračným tvrdeniam“ výrazne viac veria voliči strán Smer-SD, Kotlebovci-ĽSNS a Republika, ako i respondenti, ktorí menej dôverujú inštitúciám, ako sú vláda, zdravotníctvo či veda.
Zdroje:
1./ PRIESKUM: Vidiečan s nízkym vzdelaním, ktorému chýbajú peniaze. Je odhalený prototyp slovenského antivaxera, Startitup, 25.10.2021
2./ Slováci veria konšpiráciám. Informácie o počte mŕtvych sú vraj vymyslené, vat.pravda.sk, 25.10.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]