„Máme toho veľa na práci“
Zdá sa, že museli ubehnúť dve dynamické dekády, aby aj radoví občania začali dostatočne chápať podstatu systému, ktorý pochováva demokraciu a preberá v 21. storočí riadenie – s prepáčením za tvrdý výraz – chovu a využívania ľudských zdrojov.
Výmena stráží
Neúnavný Bill Gates pridal prostredníctvom svojho nadačného konglomerátu k biotechnickému a biomedicínskemu pilieru nového usporiadania pomerov vo svete tretí, bioinformačný. Bolo načase, pretože rockefellerovský nadačný klan sa príliš rozvetvil a rozptýlil. Vysychajú mu prítoky kapitálu, obzvlášť z vitálnej sféry informačných technológií, ktorú si Rockefellerovci včas nepodchytili.
Štatistiky potvrdzujú skutočnosť, že nespochybniteľným hegemónom nad nadáciami so sídlom v USA sa stal nadačný komplex Bill And Melinda Gates Foundation. Je viacnásobne väčším príjemcom darov ako ktorákoľvek iná nadácia uvádzaná v tabuľke Top 50 portálu Foundation Center. S podobne násobným náskokom vedie aj peletón nadácií s najväčšími disponibilnými finančnými zdrojmi. Sú takmer desaťnásobne vyššie než tie, ktoré ostávajú nadácii The Rockefeller Foundation, vlajkovej lodi Rockefellerovského klanu. Je pochopiteľné, že za takých okolností vystupujú Gatesovci na svetovej aréne ako bezkonkurenčne najväčší darcovia. Na darcovskom poli zaostáva The Rockefeller Foundation ešte výraznejšie.
Neúnavný Bill Gates
Je nesporné, že zakladateľ Microsoftu Bill Gates berie po odchode z vedenia spoločnosti v júni 2008 svoje poslanie šéfa nadácie Bill & Melinda Gates Foundation s plnou vážnosťou. Z postavenia najvplyvnejšieho sponzora Svetovej zdravotníckej organizácie fúka vietor do jej plachiet, čo z neho robí navigátora plavebného kurzu celej flotily členských krajín World Health Organization (WHO).
Popri tom však využíva kapitál, ktorý vo veľkom priteká do jeho nadácie, na akcionárske vklady do výskumno-vedeckých a produkčných projektov v neprebernom rade sektorov bioinžinierstva, bioinformatiky, syntetickej biológie, genetiky, farmakológie, nanotechnológií, atď.
Bill Gates, narodený 28. X. 1955, má ešte len 65 rokov, nevedie sebadeštruktívny životný štýl a k dispozícii mu stoja výdobytky medicíny od výmyslu sveta. Ak si bude nechávať geneticky a bioinžiniersky udržiavať – a prečo by nie i vylepšovať? – fyzickú a psychickú výkonnosť, môže ostávať pracovne činným po dve, tri, i viac desaťročí.
Na tomto pozadí by sa dalo chápať, prečo sa jeho svetovladárenská životná dráha odpútava od menej exponovanej cesty, po ktorej hodlá kráčať jeho manželka. 2. augusta ich súd v štáte Washington rozviedol. Nadáciu povedú spoločne ešte dva roky, po uplynutí ktorých ju Melinda bude smieť v prípade nezlučiteľnosti názorov oboch ex-manželov definitívne opustiť.
Posledný septembrový víkend upútal Bill Gates na seba mediálnu pozornosť vystúpením v zábavnom televíznom programe The Late Late Show with James Corden. Rozhovoril sa v ňom o svojom postoji k vesmírnym letom, aké podnikateľsky rozbiehajú jeho traja kolegovia z klubu miliardárov: Elon Musk svojou spoločnosťou Space X, Jeff Bezos konkurenčnou Blue Origin a Richard Branson firmou Virgin Galactic. Záver bol jednoznačný a má kvintesenciu vo vete: „Space? You know, we have a lot to do here on earth“ („Vesmír? Máme toho veľa na práci tu na Zemi„. Objavili sa úvahy, že takýmto konštatovaním dáva najvyššej mocenskej elite na známosť, že ju nesklame a že je pripravený stať sa jej šéftechnokratom tu na Zemi.
AUTOR: Patrik Sloboda