Zdražovanie je dnes a podľa všetkého bude veľmi dlho jedným z najviac skloňovaným pojmom v bežnej ale aj v odbornej komunikácii asi väčšiny účastníkov trhu, Dôvodom je, že negatívnym spôsobom ovplyvňuje ich život zvyšovaním cien tovarov a služieb, merané indexom spotrebiteľských cien za sledované časové obdobie. Tieto sa zvyšujú na celom svete o viac percent ako predpokladá menová politika centrálnych bank, ktorých nástroje môžu ich rast zastaviť.
Prečo práve teraz dochádza k zvyšovaniu inflácie, keď sa z dôvodu pandémie ktorá opakovaným spôsobom zastavila chod ekonomiky počítalo skôr z jej poklesom? Učebnice ekonomiky tvrdia, že inflácia vzniká vtedy, keď na finančnom trhu je viac peňazí, ako objem tovarov a služieb, čo spôsobuje, že ich ponuka je nižšia ako dopyt. Infláciu „vyrábajú“ centrálne banky tým, že z rôznych dôvodov tlačia obrovské masy peňazí a držia svoje úrokové sadzby na nule.
Výsledkom menovej politiky nie je zvyšovanie cien tovarov a služieb, ale pokles kúpnej sily peňazí, čo znamená, že za rovnaký objem nákupu zaplatíme viac. Dôvodom, prečo centrálne banky tlačia viac peňazí, je zachraňovať v rámci kvantitatívneho uvoľňovania funkčnosť padnémiou poškodeného finančného trhu. Medzi sekundárne dôvody zvyšovania inflácie patrí kolaps v dodavateľsko- odberateľských vzťahoch, zvyšovanie cien energií a spotrebiteľské správanie domácnosti, ktoré zvyšujú dopyt po všetkom.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm