• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Melbourne: Boje medzi nacionalistami a “antirasistami”

    21-7-2015 Proti Prúdu 261 403 slov zprávy
     

    V Melbourne (Austrália) sa stretli skupiny nacionalistov a “antirasistov” pri súperiacich demonštráciách. Pri vzájomných potýčkach musela zasahovať polícia na koňoch a za použitia paprikových sprejov. K stretom došlo potom, ako sa účastníci “protidemonštrácie” nahrnuli na protestné zhromaždenie tzv. pravicových skupín “Navrátenie Austrálie” a “Spojený front Austrálie”. Jeden z “antirasistických” výtržníkov stret deklaroval ako “víťazstvo nad rasizmom”. Avšak polícia vyhlásila, že násilie znamená stratu posolstva z oboch strán.


    Desiatky ľudí odpovedali na výzvu nacionalistov ku protestu pred budovou parlamentu štátu Victoria proti šíreniu islamu, halal potravinám a nebielej imigrácii do Austrálie.


    Polícia obklopila protestujúcich a tí zasa boli obklopení stovkami “protidemonštrantov”, z ktorých sa niektorí pokúsili preraziť policajné zátarasy a napadnúť nacionalistov.


    Vzduchom lietali fľaše, údery a kopance.


    Polícia nasadila paprikové spreje a policajné oddiely vytláčali útočníkov. Štyria ľudia boli zatknutí.


    “[Polícia] bola v ohrození, že kordóny budú prelomené a museli sme v kritickej chvíli použiť tieto prostriedky,” vyjadril sa asistent komisára Stephen Leane.


    Taktiež odkázal, že posolstvo oboch strán sa vďaka “násiliu proti členom polície” stratilo.


    Niektorí z “antirasistických” aktivistov obvinili políciu z “brutálneho útoku s paprikovými sprejmi na antirasistických demonštrantov”. Avšak v konfrontácii s nacionalistickými demonštrantmi deklarovali víťazstvo.


    “Ak toto boli tí najlepší z ‘panskej rasy’, ktorí prišli na zhromaždenie, bolo to úbohé” povedal hovorca “Kampaň proti rasizmu a fašizmu” Jerome Small. “Takzvaná národná mobilizácia prilákala iba 120 ľudí”.


    Ďalšie nacionalistické zhromaždenia a protidemonštrácie boli zvolané na nedeľu, vrátane Sydney.


    Opozičná labouristická strana kritizovala vládny plán George Christiansena prehovoriť na zhromaždení v Queenslande hovoriac, že to bolo “mimoriadne”, keď to premiér Tony Abbott umožnil.


    Poznámka redakcie:

    Na týchto protestoch ma zaujalo niekoľko vecí v porovnaní so Slovenskom:

    1. Nikto protestujúcich nacionalistov nenazýva nacistami a fašistami – s výnimkou neomarxistických protidemonštrantov, ako je zvykom v našich luhoch a hájoch.

    2. Očividnými a jednoznačnými útočníkmi voči pokojnému zhromaždeniu boli práve neomarxisti – na to sme si zvykli aj v našich krajoch, ale tu to vidieť zreteľne (viď video).

    3. Polícia zasiahla rázne, ale až vo chvíli, keď naozaj hrozilo násilie medzi demonštrantami a protidemonštrantami. U nás polícia zasahuje väčšími silami, skôr a ráznejšie už pri omnoho menších zámienkach. To ma vedie k záveru, že sme omnoho bližšie k policajnému štátu, ako k toľko proklamovanej demokracii – môžeme povedať verejne svoj názor, ale iba ak sa príliš nerozchádza s oficiálnou politikou systému.

    4. Polícia zasiahla najmä proti ľavicovým gerilám, ako je vidieť na videu. Na Slovensku jav nevídaný.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑