• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ukrajina chce zatiahnuť Rusko do konfliktu na Donbase, aby zastavila Severný prúd-2

    2-11-2021 Zem & Vek 135 840 slov zprávy
     
    Foto: Strana.ua

    A znova sa obnovujú vojenské útoky v regióne, ktorý už dlhé roky trápi vojna. V utorok, 26. októbra, Ozbrojené sily Ukrajiny prvýkrát použili na Donbase útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 tureckej výroby. Účelom tejto provokácie nemusí byť pokus o získanie taktickej výhody počas konfliktu, ale túžba ovplyvniť situáciu na európskom trhu s energiou najmä preto, že úrady Nezáležnej sú vážne znepokojené nedostatkom plynu a uhlia. Ukrajinský analytik Igor Gužva je presvedčený, že Kyjev podobným spôsobom chce zatiahnuť Rusko do vojenského konfliktu.

    „Ukrajina sa dnes aktívne snaží narušiť spustenie ruského plynovodu Severný prúd-2“, prizvukuje Ukrajinský expert a šéfredaktor denníku „Strana“ Expert. Nepochybuje o tom, že Bayraktar bol použitý za účelom vyostrenia už aj tak vyhrotenej situácie a následného zaťahovania ruskej strany do konfliktu. Zdôrazňuje, že Kyjev chce vytvoriť „veľký humbuk“ a na tomto základe donútiť Európsku úniu, aby prekazila prevádzkovanie plynovodu. „Ale spustenie plynovodu do prevádzky v každom prípade nedokážu prekaziť. Okrem toho, Rusko nepotrebuje zhoršenie situácie na Donbase, dupľom o to nemá žiaden záujem do konca certifikácie Severný prúd-2“, podotýka analytik Igor Gužva.

    Okrem toho odborník zdôraznil, že Ukrajina by dokonca mohla ťažiť zo spustenia ruského plynovodu do prevádzky. Ale za týmto účelom by mali ukrajinské úrady požadovať, aby Európska únia podpísala dlhodobé zmluvy so spoločnosťou Gazprom. Podľa analytika, kapacita Severného prúdu-2 stále nestačí na pokrytie nedostatku zemného plynu v Európe, takže by bolo vhodné použiť tranzit cez ukrajinský plynovo-dopravný systém.

    Podľa neho, Bayraktar zaútočil na batériu nepriateľských húfnic v okolí mestečka Granitnoje  na juhu Doneckej oblasti. Húfnice, podľa verzie ukrajinskej armády, ostreľovali jej pozície, v následku čoho zahynul jeden vojak. Potom sa rozhodlo o útoku prostredníctvom dronu, ktorý ako ubezpečuje vedenie Ozbrojených síl Ukrajny, neprekročil kontaktnú čiaru. Zároveň bola zničená húfnica aj jej personál.

    Je zaujímavé, že úrady Doneckej ľudovej republiky tento útok dronu nepotvrdzujú, ako aj zničenie húfnice. A to je zvláštne, pretože používanie útočných bezpilotných lietadiel je priamo zakázané podmienkami prímeria uzavretého v lete 2020, z ktorého Ukrajina formálne neodstúpila. Memorandum konkrétne uvádza: „Zákaz platí od momentu prijatia tohto memoranda: zákaz letov bojových lietadiel a zahraničných bezpilotných leteckých aparátov, s výnimkou bezpilotných lietadiel, používaných monitorovacou (pozorovacou) misiou OBSE, pozdĺž celej línie kontaktu strán v zóne zastavenia používania zbraní na šírku najmenej 30 km“.

    Čiže je zakázané posielať bezpilotné lietadlá aj za podmienok, že neprekročia predné línie. Nemôžu sa k nim približovať na 30 kilometrov. Podľa tvrdení ukrajinských volontérov, bol cieľ zničený zo vzdialenosti 11 kilometrov. Analytici a média uvádzajú, že útok prostredníctvom tureckého bezpilotného lietadla sa asi predsa uskutočnil. Turecké médiá z okolia Erdogana potvrdzujú, že dron bol prvýkrát použitý na Donbase a označujú túto skutočnosť za… „veľký šok pre Putina“.

    To znamená, že sa práve v južnej časti uskutočnili najzávažnejšie boje. Zároveň sa však zintenzívnilo aj ostreľovanie v iných smeroch. V médiách sa objavili fotografie ostreľovania  na okraji kontrolovaného príslušníkmi doneckej armády mesta Gorlovka. Potvrdil to aj Vyšetrovací úrad Ruska, ktorý vo svojom vyhlásení uviedol, že ukrajinskí vojaci útočili aj na mestečko Jakovlevka v Doneckej oblasti.

    Ruský Vyšetrovací úrad reagoval na ostreľovanie miest a obcí v Doneckej oblasti začatím trestného konania. Uviedol tiež, že ukrajinská armáda zaútočila aj na niektoré obce a mestá v Teľmanovskom okrese na Donbase. Prizvukoval, že Vyšetrovací úrad začína vyšetrenie trestného činu, pretože ukrajinská armáda nezákonne ohrozila životy civilistov – občanov Ukrajiny, ale aj Ruska, ktorí tam žijú.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) Война за „Северный поток“. Почему на Донбассе началось жестокое обострение и впервые применили „Байрактары“, Strana.ua, 27.10.2021
    (2) Военные на Донбассе могут открывать огонь без согласования с Киевом – командующий ООС, Strana.ua, 5.10.2021
    (3) https://www.youtube.com/watch?v=-3sd9u7A49I
    (4) https://t.me/stranaua/18448
    (5) https://t.me/stranaua/19327
    (6) https://t.me/stranaua/19336

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑