Zakladateľ Amazonu a druhý najbohatší človek planéty chce na nízku orbitu Zeme umiestniť vesmírnu stanicu menom Orbitálny útes. Bezos sa v rámci svojho projektu Blue Origin ako jeden z prvých civilistov za vlastné peniaze dostal na hranicu vesmíru na palube plavidla New Shepard. Teray prichádza s plánom vystavať tam vesmírny biznis park pre projekty najrôznejšieho zamerania.
Priestory orbitálnej stanice podľa neho budú môcť využívať jednotlivé subjekty napríklad ako hotel pre vesmírnych turistov, laboratóriá pre výskum či továrenský priestor na vývoj nových technológií. Znie to trochu ako skvelá premisa pre vesmírny horor, v ktorom z orbitálnej stanice unikne do orbitálneho hotela experimentálny mutagén. Rovnako to však znie ako určitá verzia 2.0 súčasnej Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorá slúži primárne na vedecký výskum – a dosluhuje.
Planéta je im malá
Orbitálny útes je aktualizáciou konceptu ISS pre novú éru, v ktorej sa do kozmu presúva oveľa väčšie portfólio pozemského výskumu, rovnako ako prvé lastovičkz pozemského biznisu, vrátane toho zábavného. Podľa tlačovej správy, ktorú vydal k oznámeniu Bezosov Blue Origin, sa budovania stanice podľa vedúcich strategických partnerov Blue Origin a Sierra Space zúčastňujú aj spoločnosti ako Boeing či subjekty z akademickej sféry typu Arizonskej štátnej univerzity. Samotná stanica by mala spustiť prevádzku v druhej polovici prebiehajúcej dekády a jej hlavným cieľom je otvoriť vo vesmíre nové trhy a obchodné príležitosti. Architektúra stanice počíta s tým, že sa bude rozširovať podľa toho, ako sa k nej budú pripájať noví podnikatelia s novými biznis plánmi a toho, ako vesmírny trh porastie. Táto „kozmická dedinka“ je otvorená všetkým: vede, zábave, logistike, výrobným i mediálnym subjektom. Pôjde o prvú súkromnú podnikateľskú platformu vo vesmíre. Možnosti sú kozmické.