<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout říjnové události roku 1967, kdy studenti ze Strahovských kolejí v Praze bouřili a šli do ulic, protože jim byla vypínána elektřina.
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
3. listopadu 2021 - 03:20
Myslíte že nás něco podobného čeká i dnes v souvislosti s energiemi, pane Zbořile?
„Tážete-li se společně s klasiky zda události se opakují jednou jako tragédie a podruhé jako fraška, tak nevím, které to označení pro události tehdejší a současné vlastně použít. Byl jsem tehdy student a pohyboval se v čele studentských organizací, nebo tak zvaného „studentského hnutí“ a pamatuji si ty takzvané strahovské události velice detailně. Nejenom jejich samotný průběh, ale i to po té, vyjednávání s různými státními a stranickými činiteli, které pak vyvrcholilo pádem generálního tajemníka Antonína Novotného a příchodem Alexandra Dubčeka. A také ty postupnéi kroky, které vedly k takzvanému Pražskému jaru a později k invazi vojsk Varšavské smlouvy.
Ta událost je z dnešního pohledu zajímavá třeba i tím, že nešlo o nějaký náhlý výbuch nespokojenosti, ale že postupně narůstalo napětí ve společnosti, které mělo jeden z vrcholů už na 4.sjezdu Svazu československých spisovatelů (v létě 1967) a pak díky celé řadě dalších událostí – Majáles, různé pohyby a rostoucí mobilizace společnosti aj. Ale to tak bývá, tak tomu může být i dnes.
Tehdy ta bezprostřední příčina byla vlastně jednoduchá. Na Strahovských kolejích opakovaě vypadával proud a studenti se rozhodli demonstrovat proti šlendriánu. Šli se svíčkami směrem na Pražský hrad, kde zasedal Ústřední výbor KSČ a křičeli „Chceme světlo“. V okolí Hradu, v Nerudově ulici došlo ke střetnutí s policejními jednotkami a pak to už mělo svůj vlastní průběh, který vyvrcholil i rezignací generálního tajemníka Antonína Novotného na stranickou funkci,“ připomněl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil události z roku 1967.
A dnešní enormní nárůst cen energií
„Když to srovnáte s tou dnešní situací… tak já si neumím představit, jak by těch 500 nebo 900 tisíc postižených, anebo společnost zatížená tím enormním růstem cen energií, jak by mohli protestovat. Ale chápu, že k takovému protestu skutečně může dojít. Jistě by to nemělo mít průběh jako v roce 1967, ale asi se odehraje něco jiného a může to být stejně dramatické nebo průběh toho vyjadřování odporu může být stejně dramatický jako tehdy. Dneska je společnost řekl bych mnohem více nenávistná, chybí konsensus a snaha napravovat to, co se zdá být nenapravitelné společným úsilím. Možná, že k tomu dojde, že vznikne nějaká vláda „Národní spásy“, nebo jak tomu říkat, ale rozhodně zatím proto ještě nenastala situace. Může se odehrát ledascos a mohou na to mohou doplatit i ti politici, kteří si myslí, že mají stát a společnost pod kontrolou. To je docela dobře možné, ale snad si uvědomí, stejně jako jejich sponzoři, že stát není jenom jejich, že také patří občanům a ne jen několika stovkám těch, kteří dočasně sedí třeba jen v parlamentních lavicích a pohybují se ve stranických sekretariátech, “ dodává Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.