• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Facebook vypína svoj systém rozpoznávania tvárí

    3-11-2021 Zem & Vek 107 723 slov zprávy
     

    Používatelia Facebooku už nebudú môcť používať jeho systém Face Recognition. Facebook tento mesiac vypne svoj systém rozpoznávania tváre a vymaže dáta skenovania tváre viac ako jednej miliardy používateľov. Ako dôvody uviedla spoločenské obavy a regulačnú neistotu v súvislosti s technológiami rozpoznávania tvárí. Do nastavenia rozpoznávania tváre sa prihlásila viac ako tretina denných aktívnych užívateľov aplikácie.

    „Existuje mnoho obáv z technológií rozpoznávania tváre v spoločnosti a regulačné orgány sú stále v procese poskytovania jasného súboru pravidiel, ktorými sa riadi ich používanie,“ napísal Jerome Pesenti, viceprezident pre umelú inteligenciu v novomenovanej materskej spoločnosti Facebooku Meta. „Uprostred tejto pretrvávajúcej neistoty sa domnievame, že je vhodné obmedziť použitie rozpoznávania tváre.“ Pesenti uviedol, že zmena znamená aj to, že automatické opisy fotografií pre nevidiacich a zrakovo postihnutých už nebudú obsahovať mená osôb na obrázkoch.

    Tento krok znamená veľký posun od kontroverznej technológie, ktorú Facebook začlenil do svojich produktov. Dáva používateľom možnosť dostávať automatické upozornenia, keď sa objavia na fotografiách a videách zverejnených ostatnými. Ale technológia rozpoznávania tváre, ktorá prevádza skenovanie tváre na identifikovateľné dáta, sa stala rastúcim problémom ochrany súkromia a občianskych práv. Táto technológia je náchylná na chyby, ktoré sa týkajú farby pleti ľudí. V jednej štúdii 28 členom Kongresu, z ktorých zhruba 40 % boli ľudia inej farby pleti, nesprávne priradili tváre k fotografiám zatknutých ako súčasť testu, ktorý vykonala Americká únia za občiansku slobodu pomocou technológie vytvorenej spoločnosťou Amazon.

    Vzhľadom na absenciu federálnych predpisov začali mestá a štáty zakazovať systémy rozpoznávania tváre používané políciou a vládou. V roku 2019 bolo San Francisco prvým mestom, kde vláda zakázala používanie tejto technológie. Nasledovali mestá Jackson v Mississippi, Portland v Oregone a Boston, Cambridge a Springfield v Massachusetts. Štát Maine v lete uzákonil jeden z najprísnejších zákazov tejto technológie.

    Začiatkom tohto roku sudca schválil vyrovnanie vo výške 650 miliónov dolárov v hromadnej žalobe týkajúcej sa používania technológie rozpoznávania tvárí zo strany Facebooku vo funkcii označovania fotografií. Táto funkcia generuje navrhované štítky pomocou skenovania predtým nahraných fotografií, aby sa zhodovali s ľuďmi na novonahraných snímkach. Žaloba tvrdila, že skenovanie bolo vytvorené bez súhlasu užívateľa a porušili zákon štátu Illinois o ochrane osobných údajov, ktorý upravuje rozpoznávanie tváre, snímanie odtlačkov prstov a ďalšie biometrické technológie.

    Facebook zvažoval aj to, že zabuduje rozpoznávanie tváre do produktov, ako sú jeho smart okuliare. Rozpoznávanie tváre by sa napríklad mohlo použiť na identifikáciu mien ľudí, ktorých si nepamätáte. Zamestnanci spoločnosti však vyjadrili obavy, že by technológiu mohli zneužiť tzv. stalkeri. Prvý pár smart okuliarov Facebooku Ray-Ban Stories nezahŕňa technológiu rozpoznávania tváre.

    „Toto je dobrý začiatok na ukončenie nebezpečného používania technológie rozpoznávania tvárí. Teraz je čas na vymáhateľné pravidlá, ktoré spoločnostiam zakazujú skenovať naše tváre bez nášho súhlasu. Je to na vás, Kongres,“ uviedla na sociálnych sieťach Americká únia za občiansku slobodu. Electronic Frontier Foundation uviedla, že tento krok je skvelou správou pre používateľov Facebooku a globálne hnutie, ktoré túto technológiu tlačí späť.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: cnet.com

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑