• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sfúknuť deficitné verejné rozpočty vyžaduje reformy

    4-11-2021 Zem & Vek 100 551 slov zprávy
     

    Koronakríza nafúkla deficity verejných financií do prasknutia, čo väčšinu národných vlád netrápi. V USA sa každoročne rieši, či ich zákonodarcovia zvýšia dlhový limit na základe ktorého môže ich ministerstvo financií vydať štátne dlhopisy, čo na jednej strane umožňuje aj vyplácanie miezd štátnym úradníkom vrátane sociálnych dávok a na druhej strane platiť ich úrokové dlhy. Ak by sa americká vláda rozhodla vyplácať len mzdy a neplatiť svoje úrokové záväzky, znamenalo by to vyhlásiť štátny bankrot s dopadom na ich kurz amerického dolára, na úrokové sadzby, na investované peniaze na ich kapitálových trhoch a takto by sme mohli pokračovať.

    V americkej histórii sa zatiaľ nestalo, aby americká vláda nebola schopná plniť svoje záväzky. S narastajúcim deficitom verejných financií má ale problém celá eurozóna, keď k ročne vyprodukovanému HDP má viac ako 100 percentný deficit, čo napokon platí aj pre Slovensko s ročných deficitom na úrovni 60 percent. V USA sa vláda rozhodla viac zdaniť bohatých, zatiaľ čo na Slovensku sa vedú skôr „jalové diskusie“ o spôsobe zníženia rozpočtového deficitu, ktorý zo všetkých strán naráža na prekážky.

    Na Slovensku jedna politická vládna strana chce daňovú brzdu, iná reformu dôchodkového systému a takto by sme mohli pokračovať…. Pritom všetky sektory požadujú pre seba v štátnom rozpočte pre budúci rok viac rozpočtových peňazí, hoci ako jedno z opatrení by mali byť výdavkové limity.

    Na druhej strane treba povedať, že sa objavili teórie ktoré hovoria o výhodách zadlženosti vlády z dôvodu, že ona za požičané peniaze nakupuje verejné statky, podporuje zamestnanosť a tvorbu zisku pre zamestnávateľov a teda vytvára ponuku peňazí na podporu oslabenej ekonomiky. Podľa tejto teórie nie sú vládne deficity škodlivé za podmienky že peniaze sa „nekradnú“ a investujú sa tak, aby sa uskutočnila očakávaná reforma domácej ekonomiky.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑