• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sulík pod paľbou kritiky za slovenské menu a pavilón v Dubaji

    5-11-2021 Zem & Vek 176 1148 slov zprávy
     

    Na Sulíkov rezort sa valí za organizáciu EXPO 2020 v Dubaji obrovská kritika od jeho otvorenia.

    Na stránke ulozto.sk sa objavili doklady členov oficiálnej výpravy na EXPO v Dubaji. Našli sa cestovné doklady (diplomatický pas) ministra Richarda Sulíka (SaS), jeho dcéry i viacerých županov. Ako dôkaz bola v médiách zverejnená časť pasu s fotografiou a dátumom narodenia Marcely Z. Podľa obchodného registra žije na rovnakej adrese ako šéf Hlavného banského úradu Bohumír Zvrškovec. Toho do funkcie nominovala práve SaS. Cestu Sulíka s dcérou kritizoval Robert Fico, mladí zo SaS zverejnil na sociálnej sieti informáciu, že si cestu i ubytovanie hradila sama. V registri zmlúv uzavretých ministerstvom hospodárstva, kde je aj zmluva so Sulíkovou dcérou, sa podľa RTVS však uvádza, že letenku platí rezort. Alexandra Sulíková, dcéra ministra hospodárstva, ktorej pas sa tiež našiel na stránke ulozto.sk, si vraj uhradila letenku a ubytovanie počas výstavy Expo v Dubaji z vlastného. Tvrdia to mladí SaSkári – mládežnícka organizácia SaS. Ministerstvo hospodárstva dosiaľ neodpovedalo na otázky, kto konkrétne a prečo letel na Expo s ministrom Sulíkom, či si niekto z výpravy zaplatil náklady na prepravu a ubytovanie.

    Sulík pravidelne informuje, čo sa deje v slovenskom pavilóne. V utorok uverejnil fotografiu, ako vlastnoručne varí halušky. Reagoval tak na kritiku slovenských podnikateľov i návštevníkov pavilónu, že v reštaurácii neponúkajú slovenské špeciality ako bryndzové halušky, vína či minerálky. Mnohí poukazovali na to, že v našom pavilóne nebolo ani stopy napríklad po folklóre, krojoch či predaji slovenských suvenírov.

    „My sme spravili to, že sme do kancelárskej budovy dali nejaké exponáty. Pôsobilo to ako lacné riešenie z povinnosti realizované na poslednú chvíľu. V porovnaní s pavilónom našich geografických susedov to pôsobilo ako nepripravené a nedotiahnuté riešenie. Ja som sa hanbil, bol som tam so zahraničnými partnermi a bolo to sklamanie,“ opísal svoje dojmy návštevník, známy slovenský biznismen. Udivujúcim preňho bolo, že v pavilóne prezentujeme aj napríklad chrániče na kone. Naopak sa mu páči, že leitmotívom slovenskej expozície je pohyb budúcnosti: vodík, letectvo a vesmír. Slovenský pavilón prezentuje niekoľko inovatívnych riešení, napríklad koncept vodíkového auta MH2. Práve to zlákalo k návšteve aj manželský pár boháčov Geissenovcov.

    Najväčšiu kritiku návštevníkov znáša slovenská reštaurácia. Naša, možno iba v názve. Pri pohľade do nápojového lístka sa na „made in Slovakia“ nenatrafiť nedá. Až mali návštevníci dojem, že u nás nemáme vlastné pivo, víno či minerálku.

    Z jedálneho lístka si môžu hostia objednať napríklad toskánsky chlebový šalát panzanella, husaciu pochúťku foie gras, ktorá je typická pre francúzsku a maďarskú kuchyňu.

    V ponuke je i tradičná česká polievka kulajda či viedenský schnitzel. Z našich chuťoviek podnik ponúka bryndzové halušky, vyprážaný syr, šúľance s orechmi či tresku.

    Čo na túto kritiku hovorí s odstupom Richard Sulík? „Zásadne nesúhlasím, slovenská kuchyňa na Expo Dubaj je jedna z najlepších, ak nie vôbec najlepšia. Možno to zopár závistlivých ľudí tak nevidí, no množstvo prominentných zákazníkov to môže len a len potvrdiť,“ odkázal nám po svojej hovorkyni minister hospodárstva.

    A ako dôkaz zverejnil v utorok večer na svojom statuse fotografiu, ako sám osobne pripravuje v Dubaji bryndzové halušky. „A čo už môže byť tradičnejšie a slovenskejšie? Verím, že zlé jazyky po tomto dôkaze definitívne stíchnu,“ napísal Sulík.

    Kritiku si ministerstvo odnieslo aj od známych podnikateľov. Najnovšie tak urobil úspešný vinár z Nitry Karol Šebo. To, že v Dubaji ponúkame vína napríklad z Francúzska, Austrálie, Argentíny, ale aj pivo z Česka a minerálnu vodu z Talianska, považuje za „prejav nebetyčnej nekultúry“.

    „Darmo tu pestujeme slovenské hrozno, kultivujeme slovenskú krajinu, nosíme medaile zo svetových súťaží, keď potom vidíme ako macošsky sa táto republika chová k svojim poľnohospodárom, či potravinárom. Bohužiaľ, je to prejav hlbšieho bezvedomia časti spoločnosti, ktorá nebazíruje na slovenskom pôvode výrobkov, prípadne je dokonca presvedčená, že dovozové musí byť lepšie,“ pokračuje v tvrdej kritike Šebo.

    Tvrdé slova Sulíkovi adresoval aj starosta obce Dvory nad Žitavou vo svojom videu„Pán Sulík, hanbíte sa za naše výrobky? Za ľudí, ktorí denne vstávajú o štvrtej, piatej do práce, aby slovenskému národu dorábali potraviny?,“ pýta sa rozhorčene Branislav Becík, ktorý aktívne podporuje rozvoj nášho vidieka.

    Generálna komisárka expozície SR na Expo Dubaj 2020, Miroslava Valovičová, výber sortimentu obhajuje tým, že „predaj slovenských produktov, vrátane alkoholických a nealkoholických nápojov v SAE, podlieha špeciálnemu režimu.“

    „Zalistovanie a celý proces zavedenia produktov na trh trvá až deväť mesiacov, podlieha schvaľovaniu mnohých inštitúcií s neistým výsledkom. S týmto problémom bojuje väčšina národných pavilónov, pričom to riešia podobným spôsobom. Ponúkajú sortiment, ktorý je dostupný a dá sa objednať u dvoch importérov, ktorí majú exkluzívne postavenie na trhu SAE,“ uviedla pre Dnes24 Valovičová.

    Ako ďalej dodáva, v praxi by to znamenalo, že naše pivo a víno by bolo mnohonásobne drahšie a de facto nepredajné.

    „Momentálne máme v kontajneroch pripravenú Kofolu a Vineu, ktoré čakajú na finálne schválenie na predaj v našej reštaurácii už mesiace. Intenzívne tiež situáciu riešim s dodávateľmi minerálnych vôd. Spoločnosti ako Zlatý Bažant a Matyšák sa od začiatku pokúšali zalistovať svoje produkty na lokálnom trhu, ale jednoducho s ohľadom na podmienky, časový horizont, clá a dane to nebolo pre nich reálne. A prečo predávame Plzeň? Tá je v SAE dlhodobo zalistovaná a dostupná,“ doplnil manažér reštaurácie Karol Szász.

    Slovensko už v zahraničí a na veľtrhoch či pri lákaní investorov reprezentuje piaty rok nové logo „Good Idea Slovakia“. „Dobrý nápad Slovensko“ za státisíce eur nás má prezentovať v modernejšom duchu a cudzincov presvedčiť, že sme krajina dobrých nápadov. Tak škoda im to pri podobnej príležitosti nedať doslova na tácke. Aj tej jedálenskej.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    Sulík pod paľbou kritiky za slovenské MENU a pavilón v Dubaji: Naložil mu aj známy vinár! nitra.dnes24.sk, 3.11.2021

    Sulík odletel na EXPO do Dubaja aj s dcérou. Doklady sa povaľovali na internete, Pravda, 3.11.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑