Kým ukrajinský prezident a vláda robia všetko možné, aby prekazili sprevádzkovanie plynovodu Severný prúd-2, ktorý označujú za „smrteľnú hrozbu“ nielen pre Kyjev, ale aj pre celú Európsku úniu, čoraz viac ukrajinských politikov, analytikov a novinárov priznáva, že plynovod bude užitočný pre všetky strany, dokonca aj pre Ukrajinu – ak jej vláda začne komunikovať s Ruskom a hľadať kompromisné riešenia. Kyjev si však zvolil opačnú cestu. A nebezpečne rozpútava vojenský konflikt na Donbase. Ako to súvisí?
Šéfredaktor významného ukrajinského denníka „Strana“ /„Krajina“/ Igor Gužva, vo svojom príspevku na Facebooku, rozoberá celú situáciu v širšom kontexte, poukazuje na viaceré okolnosti a súvislosti. Prizvukuje, že Kyjev úmyselne rozdúchava vojenský konflikt na Donbase, aby prekazil sprevádzkovanie Severného prúdu-2 a presvedčil európskych partnerov, že treba spoločne bojovať proti jeho spusteniu do prevádzky.
„Jednou z najpopulárnejších verzií v Európe a na Ukrajine, prečo Rusko neponáhľa dramaticky zvýšiť dodávky plynu do EÚ nad rámec uzatvorených zmlúv (s cieľom stlmiť nedostatok plynu, ktorý vznikol v dôsledku preorientovania svetových dodávateľov na ázijský trh a v dôsledku stiahnutia kapacít na výrobu uhlia) je, že Putin má v úmysle povzbudiť Európu, aby čo najskôr spustila Severný prúd-2. Preto v EÚ tvrdia, že naschvál nechce zvýšiť tranzit plynu cez Ukrajinu“, vysvetľuje Igor Gužva a hneď vyvracia klamstvá európskych politikov, „akože odborníkov“ a médií.
„Ale v skutočnosti, ak preanalyzujeme vyhlásenia ruskej strany zistíme, že jej hlavný cieľ je vlastne iný. Konkrétne: súhlas Európanov na zvýšenie dodávok plynu v rámci dlhodobých zmlúv. A chápeme prečo práve teraz Gazprom potrebuje uhasiť súčasný požiar na trhu krátkodobých zmlúv (spotové dodávky), pretože až za šesť mesiacov, alebo za rok vzrušenie ustúpi, Európa sa znova sústredí na nákup plynu od Američanov, Katarčanov a ďalších“ prizvukuje Igor Gužva s tým, že Rusko nevyvolalo súčasnú plynovú krízu v EÚ a preto by túto krízu mal uhasiť ten, kto ju vyvolal. Moskva však neodmieta pomoc pri hasení tohto „požiaru“, ale nebude pomáhať tým, ktorí neodôvodnene útočia na Rusko.
„Ak zvýšenie objemov v rámci dlhodobých zmlúv bude oficiálne schválené (na základe zásady „ber a plať“), potom to zaručuje Gazpromu stabilný príjem a predajný trh bez ohľadu na globálnu konjunktúru. Práve preto sa teraz deje „vojna nervov“. A paradoxne sa v tomto prípade záujmy Ukrajiny a Ruska zhodujú. Ukrajina teraz od Európanov požaduje, aby vyvíjali tlak na Gazprom, aby predĺžil zmluvu o tranzite. V skutočnosti je však potrebné požadovať niečo iné – aby Európania zvýšili nákup plynu z Ruska v rámci dlhodobých zmlúv. Pretože to je práve to, čo zaručí dlhodobé zachovanie tranzitu plynu cez našu krajinu“, vysvetľuje šéfredaktor ukrajinského denníka.
„Je to jednoduchá aritmetika. Podľa Putina, bude nedostatok plynu na európskom trhu v nasledujúcich rokoch predstavovať 70 miliárd kubických metrov ročne. Kapacita Severného prúdu-2 je 55 miliárd kubických metrov. To znamená, že ani jeho spustenie v plnej sile nebude pokrývať celý deficit. A to znamená, že ak Európa zvýši nákupy plynu v rámci dlhodobých zmlúv s Gazpromom o 55 miliárd, potom tranzit plynu cez Ukrajinu zostane na súčasnej úrovni (no dobre, alebo sa trochu zníži kvôli Tureckému prúdu). Ale ak zmluvy podpíšu na 70 miliárd kubických metrov, tranzit sa môže zvýšiť“, zdôrazňuje Igor Gužva.
„A ako náhle Európa súhlasí s dlhodobým zvýšením zmluvných dodávok, otázka predĺženia tranzitu plynu cez Ukrajinu (zabezpečená týmito zmluvami), sa vyrieši veľmi rýchlo. A ďalšie objemy plynu cez naše plynovo-dopravné systémy môžu prúdiť ešte pred spustením Severného prúdu-2. Okrem toho, berte do úvahy zľavu vo výške 50% súčasnej tarify, ktorú Zelenskyj už neopatrne sľúbil“, podotýka ukrajinský expert.
„Práve takouto logikou by sa ukrajinské orgány mali riadiť ak by vychádzali z národných záujmov. Ale teraz je logika iná. Zelenskyj a spol. vynakladajú obrovské úsilie, aby sa Severný prúd-2 nespustil vôbec (čo je, samozrejme, nereálne – skôr či neskôr bude spustený), vrátane použitia „ťažkých“ metód“, zdôrazňuje Igor Gužva.
„V tejto súvislosti je potrebné zvážiť aj súčasné zhoršenie situácie na Donbase. Ozbrojené sily Ukrajiny včera prvýkrát použili útočné bezpilotné lietadlo Braikatar. Ale veď toto je dohodou o prímerí, ktorá bola podpísaná ešte v júli 2020, výslovne zakázané. Toto prímerie bolo samozrejme porušované viac krát aj predtým. Teraz však bolo po prvýkrát nielen porušené, ale toto porušenie bolo oficiálne uznané aj v správe Generálneho štábu Ukrajiny“, úplne opodstatnene poukazuje na nebezpečnú skutočnosť ukrajinský analytik.
Prizvukuje, že „pravdepodobným účelom akcií bolo vyprovokovať nepriateľa k tvrdej reakcii, vyvolať na verejnosti veľký rozruch a pokúsiť sa narušiť spustenie plynovodu Severný prúd-2 do prevádzky. Ale sprevádzkovanie plynovodu sa však Kyjevu prekaziť nepodarí. Okrem toho, Rusko rozhodne nepotrebuje zhoršenie situácie na Donbase a dupľom nie do konca certifikácie SP-2. Ale bohužiaľ, veľa ľudí môže zomrieť kvôli týmto dobrodružným kyjevským hrám“, podčiarkol v závere svojho komentáru ukrajinský analytik, šéfredaktor denníku „Strana „ /“Krajina“/ Igor Gužva.
Jeho výroky ani netreba komentovať: má úplnú pravdu.
Zdroj: /https://www.facebook.com/veprwork/
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE