Uhlie ako zdroj energie sa prestane používať skôr, ako sa pôvodne očakávalo. 40 krajín sveta sa v Glasgowe zaviazalo ukončiť všetky investície do novej výroby energie z uhlia na domácom i medzinárodnom trhu a zvýšiť výrobu čistej energie.
Signatári by mali zastaviť prevádzku uhoľných elektrární do roku 2030. K záväzku sa pridalo Poľsko a Vietnam. Vo vyhlásení sa samostatne uvádza, že Čile a Singapur sa pripojili k aliancii vedenej Spojeným kráľovstvom o postupnom vyraďovaní uhlia, ktorá zahŕňa viac ako 150 krajín a podnikov.
Najväčší znečisťovatelia ako Čína, India a Spojené štáty, ale dohodu nepodpísali.
Klimatický summit OSN (COP26) v škótskom Glasgowe sa koná od 31. októbra a potrvá do 12. novembra za účasti 120 hláv štátov a približne 25 000 delegátov. Konferencia má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií.
COP sa koná každoročne, tohtoročný summit sa však vníma ako kritický vo svetle správy Medzinárodnej komisie pre zmenu klímy (IPCC). Vedci v nej vyzývajú na okamžité kroky v záujme dodržania cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015.
V Parížskej dohode sa viac ako 190 krajín zhodlo na cieli udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ako aj úsilí o to, aby tento nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia.
tasr, 4.11.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]