• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Molekuly v moči umožnia lekárom sledovať liečbu rakoviny kože

    6-11-2021 Zem & Vek 90 522 slov zprávy
     

    Namiesto bolestivého chirurgického zákroku stačí poskytnúť vzorku moču, z ktorej sa dá zistiť, či rakovina kože reaguje na liečbu. Vedci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pod vedením doktorky Ivany Špakovej identifikovali fluorescenčné molekuly v moči, ktoré to umožnia.

    Liečba a sledovanie malígneho melanómu je obzvlášť náročné. Rakovina kože je vysoko agresívna a často sa šíri na ďalšie miesta v tele, takže je veľmi dôležité sledovať jej vývoj. V súčasnosti pacienti musia podstúpiť invazívny chirurgický zákrok, ktorým sa zoberú vzorky tkaniva, a laboratórni technici následne ich musia analyzovať, čo je nákladné a časovo náročné. Tieto problémy podnietili vedcov z UPJŠ hľadať alternatívy. Zamerali sa na špecifické fluorescenčné molekuly, ktoré produkujú rakovinové bunky počas metabolických procesov podieľajúcich sa na ich raste a končia v moči.

    Pomocou fluorescenčnej spektroskopie, jednoduchej a lacnej detekčnej metódy, vedci analyzovali vzorky moču od pacientov s malígnym melanómom a od zdravých kontrolných subjektov. Cieľom bolo zistiť, či v hladinách fluorescenčných markerov existujú rozdiely. U tých istých pacientov takisto preskúmali gény podieľajúce sa na progresii melanómu. Hladiny metabolicky viazaných fluorescenčných markerov vo vzorkách moču pacientov s malígnym melanómom sa líšili od hodnôt zdravých jedincov. Úrovne hladiny fluorescenčných molekúl korelovali so štádiom melanómu a jeho progresiou. To značí, že tieto molekuly môžu byť významnými biomarkermi.

    Výsledky ukazujú, že pomocou moču, jednoducho a neinvazívne odobratého biologického materiálu, sa dá úspešne zistiť, aká je progresia malígneho melanómu a odpoveď na jeho liečbu. Tieto závery poukazujú na potenciál „odpadových metabolitov“ pri monitorovaní choroby. Táto metóda je užívateľsky prívetivá a priama technika, ktorú je možné vykonať pomocou štandardného laboratórneho vybavenia.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: sciencedaily.com

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑