• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vedci našli gén, ktorý zhoršuje priebeh Covid-19

    8-11-2021 Zem & Vek 129 638 slov zprávy
     

    V odbornom časopise Nature Genetics vyšla štúdia, ktorá prvýkrát popísala, aký gén je zodpovedný za horší priebeh Covid-19 a vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na túto chorobu. Gén sa častejšie objavuje u východoázijských populácií.

    Štatistiky po celom svete už od začiatku pandémie ukazujú, že dopad Covid-19 je na rôzne populácie odlišný. Najzjavnejšie je to v štátoch, kde žijú vo veľmi podobných podmienkach etnicky odlišné populácie. Napríklad v Spojenom kráľovstve umieralo počas druhej vlny na Covid-19 dvakrát viac etnických Pakistancov ako bielych Európanov – u osôb bangladéšskeho pôvodu bolo riziko dokonca troj až štvornásobné. Vedci si túto diferenciu dlho vysvetľovali génmi a nová štúdia tento predpoklad potvrdila.

    Experti z Oxfordskej univerzity odhalili gén LZTFL1, ktorý mení spôsob, akým reagujú bunky v pľúcach na infekciu vírusom SARS-CoV-2. Popísali, že ak človek tento gén nemá, jeho bunky sa bránia vírusu rýchlejšie. Ak má rizikový variant génu, je tento obranný mechanizmus pomalší, čo zdvojnásobuje riziko respiračného zlyhania, a teda aj úmrtia. Autori štúdie odhadujú, že tento vysoko rizikový gén má približne 60 % osôb s juhoázijským pôvodom – ale „len“ asi 15 % osôb európskeho pôvodu a dokonca iba 2 % osôb s černošským, africkým alebo karibským pôvodom.

    Tieto zistenia podporujú už skôr pozorované, ale až doposiaľ nevysvetlené pozorovania, ktoré v Spojenom kráľovstve dlhodobo poukazovali na vyššie riziko u niektorých menšín. A to aj keď sa započítali najrôznejšie socioekonomické ukazovatele. Podľa údajov britských zdravotníckych systémov sa aj s prihliadnutím na tieto faktory u osôb indického, bangladéšskeho a pakistanského pôvodu riziko stále zvyšovalo o 50 %, čo sa vedcom nedarilo vysvetliť. Vysvetlenie tohto rozdielu s pomocou genetiky je podľa autorov veľmi pravdepodobné, ale treba s ním zaobchádzať opatrne. Podľa nich je potrebné ešte ho potvrdiť, najlepšie s využitím genetických údajov od pacientov s Covid-19 z rôznych etník a viacerých štátov.

    Tvrdenie, že gén LZTFL1 je prítomný u 60 % osôb juhoázijského pôvodu a 2 % osôb afrického pôvodu, vychádza z databázy takmer 200-tisíc genómov, z ktorých 85 % pochádza od osôb európskeho pôvodu. A to je slabé miesto výskumu: v podobných databázach sú ľudia mimoeuópskeho pôvodu zastúpení len v takom počte, že majú vedci k dispozícii malú vzorku na štatistickú analýzu. Bez lepšieho zastúpenia v týchto databázach si vedci nemôžu byť istí, či údaje platia pre celé vrstvy spoločnosti – najmä preto, lebo sociálne definície etnicity sa len zriedkakedy presne zhodujú s rozložením rizikových génov v populácii.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: nature.com, 4. 11. 2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑