Zmeny pandemických opatrení, ktoré v stredu avizovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková by mohli definitívne schváliť už v piatok 13. novembra. Zamestnávatelia budú mať podľa Kolíkovej teoreticky už v piatok a v sobotu právo zistiť, aký je stav na pracovisku, teda koľko zamestnancov je zaočkovaných alebo prekonalo ochorenie COVID-19 a podľa toho zorganizovať prácu. Takisto budú zamestnávatelia povinní testovať zamestnancov na toto chorenie na vlastné náklady. Reakcie na seba nenechali dlho čakať.
Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári odmietajú návrh vlády, ktorá im chce testovanie zamestnancov prikázať. Išlo by o náklady aj v stovkách tisíc eur mesačne. Pekári, ktorí boli vylúčení počas celej pandémie z akýchkoľvek pomocí, tieto náklady nedokážu znášať a museli by výrobu pozastaviť alebo opäť drasticky zvýšiť svoje predajné ceny.
Pohrozili, že ak návrh prejde, Slovákov môžu čakať aj prázdne pulty s pečivom. Konštatoval to v stredu výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.
„Vláda prenáša zodpovednosť štátu na zamestnávateľov. V prípade pekárov nebola schopná ani za viac ako rok a počas úradovania dvoch ministrov pôdohospodárstva navrhnúť kompenzačné opatrenia. Teraz sa chystá zaviesť pre zamestnávateľov novú ‚testovaciu daň‘. Pekári sú v ekonomickej situácii, ktorá jednoducho neumožňuje mesačne navyšovať náklady o stovky tisíc eur. Kontrakty s odberateľmi majú uzatvorené a obchodníci ich nechcú otvárať. Vláda si musí uvedomiť, že jednoducho nemôže z týždňa na týždeň vytvárať nové náklady bez akýchkoľvek kompenzácií,“ povedal Milan Lapšanský.
„Nepodporujeme povinné testovanie. Myslíme si, že štát musí dostatočne premyslieť, ako to vyriešiť a ako to zaplatiť,“ uviedol na štvrtkovej (11. 11.) tlačovej konferencii prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský. Najmä malé a stredné podniky by podľa Lelovského mali problémy so zabezpečením a financovaním testovania.
RÚZ očakáva, že štát pokryje náklady firiem aj v prípade povinnej kontroly dokladov svojich zamestnancov o očkovaní, testovaní alebo o prekonaní choroby. „Chápeme, že je situácia zložitá, na druhej strane, ak by som mal vykonávať akúkoľvek dodatočnú činnosť vo svojej firme, ktorú nariadi štát, musí to zaplatiť,“ dodal Lelovský.
Tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová pripomenula, že mnohé firmy si uvedomujú vážnosť situácie. „Mnohí zamestnávatelia robia svojou angažovanosťou službu celej spoločnosti, očakávali by sme preto výraznejšiu podporu firiem, namiesto toho sa im náklady budú ešte aj zvyšovať, s čím absolútne nesúhlasíme,“ zdôraznila Filová.
Zdroje mnohých spoločností sú podľa hovorkyne pandémiou vyčerpané nielen finančne, ale aj personálne a prenášať zodpovednosť na zamestnávateľov bez akejkoľvek kompenzácie nákladov považuje AZZZ za neadekvátne. Do schválenia legislatívy parlamentom je možné niektoré rozpory a nejasnosti riešiť rokovaním. AZZZ očakáva, že bližšie detaily sa budú riešiť už aj za účasti zamestnávateľov.
Prenesenie nákladov protipandemických opatrení na plecia zamestnávateľov odmietla aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), podľa ktorej môžu byť aktuálne návrhy vládneho kabinetu pre mnohé firmy likvidačné.
Združenie firiem s viac ako 500 zamestnancami Klub 500 zdôraznilo, že nútiť firmy, aby testovali svojich zamestnancov na nový koronavírus, nie je ničím iným ako zbavovaním sa zodpovednosti. Podľa výkonného riaditeľa klubu Tibora Gregora ide o výkon zdravotnej starostlivosti, ktorý je a má ostať v rukách štátu.
Zdroje:
1./ Zamestnávatelia odmietajú testovanie a kontrolu zamestnancov na vlastné náklady, forbes.sk, 11.11.2021
2./ Zamestnávatelia nesúhlasia s novými opatreniami, testovanie má podľa nich preplatiť štát, ta3, 11.11.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]