Americké a európske média prezentovali „senzačnú“ správu: USA sa snažia zachrániť demokraciu vo svete a preto organizujú „záchranársky summit“. „Prvé stretnutie svojho druhu, ktoré má zastaviť odklon od demokracie a porušovanie práv a slobôd po celom svete“, nadšene hlása agentúra Reuters o pripravovanom Washingtonom summite, ktorý sa má konať 9. a 10. decembra. Krajiny, ktoré sa k tejto iniciatíve prihlásia, by sa mali zaviazať k plneniu konkrétnych reforiem. Ak sa im ich plniť nepodarí, na zozname pozvaných už budúci rok – pri ďalšom summite – figurovať nebudú. Nuž, aj toto sa dá považovať za vzorec „transatlantickej demokracie“…
Na ten súčasný by Oválna pracovňa mala pozvať zástupcov takmer zo 100 krajín. Čítajúc „zoznam pozvaných hostí“, si určite všimneme zaujímavé momenty. Napríklad, sú pozvané všetky štáty EÚ, okrem… Maďarska. „Zhodou náhod“ z členských krajín NATO akosi vypadlo Turecko. Pozvánku neposlali takým krajinám, ako je Srbsko, Kosovo, či Bosna a Hercegovina. Z ázijských krajín na summite budú chýbať Čína, Thajsko a Vietnam. Na zozname však figuruje Irak, Poľsko, či Filipíny. Žiadnym prekvapením nie je, že Biely dom na „demokratický summit“ nepozval Rusko, Bielorusko a niektoré iné krajiny. Washington sa chce rozprávať iba s krajinami, ktoré rozdeľujú princípy „transatlantickej demokracie“, alebo sú na ceste priznania jej dogiem, čiže iba s vlastnými vazalmi.
Organizátori summitu slávnostne vyhlasujú, že USA mieni zachrániť svet pred „skĺznutím do autoritárstva.“ Tieto výroky vyvolávajú iba ironický smiech a smutný úsmev: kto iný, ako Washington sa snaží nastoliť na svete svoj autoritársky systém? Toto nevidí iba slepý… Washington usporiada divadelný „Summit za demokraciu“, na ktorom sa stretnú lídri viacerých krajín, aktivisti za ľudské práva a podnikatelia. Podujatie sa uskutoční 9. – 10. decembra prostredníctvom videokonferencie. Podľa Bieleho domu, by stretnutie malo byť začiatkom globálnej spolupráce medzi demokratickými štátmi.
„Úlohou našej doby je preukázať, že demokracie môžu mať prospech v zlepšení života svojich ľudí a riešení najzávažnejších problémov, ktorým čelí svet ako celok“, uvádza sa v avíze podujatia. Organizátori očakávajú, že rok po decembrovom stretnutí sa účastníci podujatia osobne stretnú, aby prediskutovali pokrok v dosiahnutých dohodách. „Summit za demokraciu“ vyzerá skôr ako súčasť PR kampane zahraničnej politiky USA. S touto udalosťou sa Spojené štáty snažia vytvoriť dojem, že sú najefektívnejším politickým modelom na svete. Je to tiež osobná iniciatíva Joe Bidena, ktorej cieľom je ukázať, že Spojené štáty sa po štyroch rokoch vnútorných konfliktov vrátili na špičku medzinárodnej politickej pyramídy. A vrátili sa ako „vodca slobodného sveta“.
Chaotický odchod z Afganistanu a odovzdanie krajiny Talibanu zatienilo „triumfálny návrat Washingtonu“, o ktorom snívajú v Oválnej pracovni. Biely dom preto potreboval novú globálnu agendu. V skutočnosti je to iba amatérsky zahalená konfrontácia voči Rusku a Číne, na ktoré sa americká vláda snaží zhodiť vinu z autoritárstva, ktorú uskutočňujú samotné Spojené štáty. „Americké vedenie musí akceptovať výzvy autoritárstva, vrátane rastúcich ambícií Číny, ktorá chce konkurovať Spojeným štátom a odhodlanie Ruska podkopať a poškodiť našu demokraciu. Musíme odraziť ranu“, tvrdil Joe Biden ešte vo februári.
Predbežný zoznam pozvaných krajín uverejnili noviny Politico s odvolaním sa na svoj zdroj vo Washingtone. Z toho vyplýva, že samit spojí „vyspelé demokracie“, ako napríklad Francúzsko a Švédsko a štáty, v ktorých podľa Washingtonu a Bruselu, existujú problémy s demokraciou, ako sú Filipíny a Poľsko. Je ešte viac otázok v súvislosti s pozvaním takých štátov, ako je Pakistan, Maldivy a Konžská demokratická republika. Zvlášť vyvoláva nepochopenie absencia pozvania Maďarska – je to názor Washingtonu, alebo skôr Bruselu?
Z Ázie pozvali na summit Japonsko, Indonéziu, Kóreu, ale Thajsko a Vietnam pozvaní neboli. Z Blízkeho Východu – privítajú Irak a Izrael, ale nie Egypt a Turecko. Žiadnym prekvapením nie je, že Rusko a Čína tiež nie sú na zozname pozvaných. Na druhej strane Ukrajina a Taiwan nebudú chýbať. Výber účastníkov vo všeobecnosti naznačuje, že summit bude „sabatom“ predovšetkým pre lojálnych a pohodlných partnerov pre Spojené štáty. Tí, ktorí sú schopní nejako namietať proti politike Washingtonu, nie sú pozvaní.
Podľa predbežných informácií, sa účastníci summitu budú zaoberať tromi základnými témami: ochrana pred autoritárstvom, boj proti korupcii a dodržiavanie ľudských práv. „Jednou zo stále nejasných iniciatív, o ktorých diskutuje Bidenov tím, je Medzinárodná aliancia na podporu slobody internetu“, poznamenáva Politico a cituje interné dokumenty. Ide o to, aby sa autoritárskym režimom nedovolilo zmeniť Internet na zbraň štátnej kontroly.
V rámci možného vytvorenia „Aliancie pre budúcnosť internetu“ sa jej členovia môžu zaviazať k zvyšovaniu výdavkov na Programy mediálnej gramotnosti, alebo zavádzaniu kontrol exportu technológií s dvojakým použitím. Zároveň zostáva otázkou, do akej miery budú účastníci stretnutia pripravení prevziať akékoľvek povinnosti. Koniec koncov, každá demokratická krajina musí na to získať súhlas svojich zákonodarcov a parlamentov. To isté platí pre Spojené štáty, kde sám Joe Biden pokračuje v boji s Kongresom a snaží sa presadiť svoje iniciatívy.
V Moskve formát summitu označili za segregačný. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nazval túto udalosť „pokusom o zníženie dôležitosti OSN“. „Sami chcú určovať, čo sú a čo nie sú demokracie“, dodal minister. „Američania chcú maximálne zabezpečiť masovosť podujatia, ukázať údajnú popularitu svojho hnutia vo svete na čele s Washingtonom“, podčiarkol Lavrov. Dodal, že táto „iniciatíva v duchu studenej vojny bude hnutím smerom k rozdeleniu svetovej komunity na „svojich a cudzích“. „Západ by chcel vylúčiť z procesu vývoja globálnych riešení tých, ktorí majú svoj vlastný, odlišný názor“, zdôraznil v závere ruský minister zahraničia.
Udalosti posledných rokov zároveň naznačujú, že kríza demokracie dozrela aj v samotných Spojených štátoch. Dve obžaloby zvoleného bývalého prezidenta Trumpa, jeho blokovanie na Twitteri, spory o výsledky prezidentských volieb, poštové hlasovanie, útok na Capitol, výzvy na reformu a rozpustenie polície, prepúšťanie ľudí z dôvodu neochoty sa dať zaočkovať – to sú len tie najvýznamnejšie príklady, kde sa americká demokracia ukázala ako bezmocná. Možno decembrový samit pomôže Washingtonu nielen zhromaždiť všetky demokracie, ktoré sú preňho vhodné, ale aj vyvinúť užitočnú stratégiu na zlepšenie svojej vlastnej demokracie. Zatiaľ všetko svedčí o tom, že „Summit za demokraciu“ je ďalšia propagandistická fraška Washingtonu a USA sa aj naďalej pokúšajú rozdeliť svet na „svojich a cudzích“, na svojich vazalov a nepriateľov. Tento svet má málo problémov, potrebuje ešte aj ďalšie hádky?
Zdroje:
(1) Biden’s democracy summit: Problematic invite list casts shadow on impact, Reuters, 7.11.2021
(2) file:///C:/Users/slova/AppData/Local/Temp/.pdf
(3) Na Bidenov demokratický summit zatiaľ nepozvali Maďarsko ani Turecko, Euroactiv, 8.11.2021
(4) Лавров: США на «саммите демократий» хотят обеспечить массовку, Regnum, 1.11.2021
(5) https://twitter.com/Mithras49314064/status/1456959962106798083