Poľsko hlási prepuknutie vysokonákazlivej vtáčej chrípky typu H5N1 na niekoľkých hydinových farmách, na ktorých spolu chovajú takmer 650-tisíc kusov hydiny. V pondelok (8. 11.) to oznámila Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE). V Poľsku zaznamenali prepuknutie tohto typu vtáčej chrípky na piatich hydinových farmách na východe krajiny, v okrese Siedlce v Mazovskom vojvodstve. Štyri ohniská boli na farme zameranej na chov moriakov a jedno na farme brojlerov. Na západe krajiny objavili toto ochorenie v Lubuskom vojvodstve na jednej farme zameranej na chov moriakov a husí.
Vírus vtáčej chrípky sa šíri po Európe, kde v uplynulých týždňoch už viaceré krajiny ako Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Dánsko hlásili prepuknutie nákazy na niektorých farmách.
Aj u našich susedov v Českej republike hlásia niekoľko nových prípadov. V tohtoročnom 40. ohnisku v Rohoznej pri Jihlave na Vysočine je napadnutých 5000 kusov hydiny, hlavne husí. Veterinári ich vybijú. Ide o chrípku subtypu H5N1, ktorá môže byť potenciálne prenosná na človeka.
„Štátna veterinárna správa nariadi mimoriadne veterinárne opatrenia a všetka hydina v chove bude utratená. Okolo ohniska bude vymedzené dvojkilometrové ochranné pásmo. V tomto pásme budú vyhlásené mimoriadne veterinárne opatrenia. Bude zakázané aj organizovanie hromadných akcií, ako sú burzy či výstavy, ktoré predstavujú veľké riziko šírenia nákazy hydiny,“ uviedol jej hovorca.
Veterinári pred výskytom choroby varovali už pred mesiacom. Vírus vtáčej chrípky je v populácii voľne žijúcich vtákov evidentne do istej miery stále prítomný, aj keď je infekčný tlak v porovnaní s chladným zimným a jarným obdobím nízky. Je preto nutné dodržiavať pravidlá hygienickej bezpečnosti v chovoch, najmä zabrániť kontaktu hydiny s voľne žijúcimi vtákmi.
Zdroje:
1./ Ptačí chřipka je v Česku zpátky, přenosná může být i na člověka, novinky,cz, 28.10.2021
2./ V Poľsku prepukla vtáčia chrípka. Zasiahnutých je viacero fariem, tas3, 8.11.2021