Ve Švédsku žije nejméně 38 tisíc dívek a žen, které mají zmrzačené genitálie, odhadl Národní úřad pro zdraví a sociální péči, který bije na poplach před nebezpečným nedostatkem znalostí o této problematice ve zdravotnictví, jež v severské zemi před sotva desítkami let nikdo neznal.
Protože jsou mrzačení pohlavních orgánů vystaveny dívky ve věku od 4 do 14 let, Národní zdravotní a sociální výbor zdůraznil význam preventivní práce na úrovni předškolního a školního vzdělávání.
Proti mrzačení ženských pohlavních orgánů však preventivně pracuje sotva 28 procent školních sester a 45 procent mládežnických klinik.
V průzkumu byl mučivě bolestivý a dříve neznámý proces ve Skandinávii označován za celoživotní trauma a katastrofu, jejíž následky mohou zahrnovat potíže se spánkem, úzkost a nízké sebevědomí.
„V rámci průzkumu jsme se mimo jiné dotazovali kulturních dul, tedy žen, které mají zkušenosti s porodem a jsou vyškoleny v poskytování podpory a informací. Vypověděli, že je to celoživotní trauma, katastrofa, kterou je třeba zlikvidovat. Důsledky mrzačení pohlavních orgánů mohou zahrnovat potíže se spánkem, úzkost a nízké sebevědomí. Je kolem toho spousta tabu a hanby, což znamená, že o svých problémech málokdy mluví,“ uvedla vyšetřovatelka Sharareh Akhavanová v tiskové zprávě.
Navíc z odhadovaných 38 000 dívek a žen vystavených ve Švédsku mrzačení ženských pohlavních orgánů vyhledalo někdy péči jen asi 5 000. Nejčastěji se podle průzkumu vyskytovala v souvislosti s těhotenstvím.
Podle průzkumu provedeného Národním úřadem pro zdravotnictví a sociální péči mezi zdravotnickými centry, klinikami pro mládež, gynekologickými klinikami, mateřskou zdravotní péčí a školními sestrami však v této oblasti chybí znalosti dokonce i mnoha zdravotníkům.
Například 49 procent vedoucích operací ve zdravotnických střediscích uvedlo, že zaměstnanci na jejich recepci nemají žádné školení o mrzačení pohlavních orgánů, a 55 procent uvedlo, že žádný ze zaměstnanců nenavštěvoval online výuku o mrzačení ženských pohlavních orgánů. Mezi školními sestrami přiznala nedostatek vzdělání ohledně tohoto tématu více než polovina, 52 procent.
„Je zapotřebí jak preventivního, tak osvětového úsilí,“ shrnula Sharareh Akhavanová.
„Národní úřad pro zdravotnictví a sociální péči již dlouho poskytuje podpůrný materiál, ale je stále velmi obtížné jej oslovit,“ řekla a zdůraznila, že je důležité mít zavedené systémy pro doporučení a následná opatření.
Mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM) je nesnesitelně bolestivá procedura, která je většinou spojována s islámským světem, včetně částí Maghrebu, subsaharské Afriky a oblastí Blízkého východu. V mezinárodním měřítku je nejvyšší výskyt mrzačení ženských pohlavních orgánů v Somálsku, Eritreji, Etiopii, Egyptě a Gambii.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes existuje přes 200 milionů přeživších v důsledku mrzačení ženských pohlavních orgánů. Výskyt mrzačení ženských pohlavních orgánů ve Švédsku se zvýšil v souvislosti s masovým přistěhovalectvím ze subsaharské Afriky a Blízkého východu.