• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spojené štáty a Ukrajina na Valnom zhromaždení OSN hlasovali proti uzneseniu Ruska o boji proti neonacizmu

    15-11-2021 Zem & Vek 141 596 slov zprávy
     
    Foto: RIA-Novosti

    Spojené štáty a Ukrajina sa opäť stali jedinými krajinami, ktoré boli proti prijatiu ruského uznesenia o boji proti oslavovaniu nacizmu a neonacizmu Valným zhromaždením OSN. Dôkazom toho sú výsledky hlasovania, ktoré sa konalo v piatok. Uznesenie podporilo 121 krajín, 53 sa zdržalo hlasovania. Zdržali sa zástupcovia niekoľkých členských štátov Európskej únie, vrátane Nemecka, Francúzska, Belgicka, ako aj krajín Východnej Európy – Gruzínska, Estónska, Litvy, Lotyšska. Proti tomuto uzneseniu hlasovali iba Spojené štáty a Ukrajina. Uznesenie bolo nakoniec prijaté.

    Grigorij Lukjancev, komisár ruského ministerstva zahraničných vecí pre ľudské práva, demokraciu a právny štát, zástupca riaditeľa Odboru humanitárnej spolupráce a ľudských práv vo svojom prejave pred hlasovaním o uznesení podotkol, že „prijatie tohto uznesenia s čo najširšou podporou členských štátov OSN skutočne prispeje k odstráneniu rasizmu a rasovej diskriminácie“. Ruský diplomat poukázal na to, že uznesenie zdôrazňuje neprípustnosť „ospevovania osôb, ktoré boli spolupáchateľmi zločinov nacizmu, vrátane „očistenia“  bývalých členov organizácie SS, vrátane jednotiek Waffen-SS, ktoré Norimberský tribunál uznal za zločinecké“, podčiarkol.

    „Skutočnosť, že tých, ktorí bojovali proti protihitlerovej koalícii, alebo spolupracovali s nacistami, sa čoraz viac snažia povýšiť do postavenia národných hrdinov a hrdinov národnooslobodzovacích hnutí, nemôže nespôsobovať najhlbšie obavy. A to sa deje v krajinách, ktoré prežili nacistickú okupáciu počas 2. svetovej vojny, ktorých hrdinské národy významne prispeli k porážke nacizmu“, podotkol Grigorij Lukjancev.

    Z iniciatívy Ruska a mnohých štátov, vrátane členských krajín OBSE, Valné zhromaždenie OSN každoročne prijíma uznesenie proti oslavovaniu nacizmu. Súčasne iba Kyjev a Washington tradične hlasujú proti tomuto dokumentu. Prečo to robí Kyjev, nie je ťažké odhadnúť: súčasná banderovsko-neonacistická vláda aktívne prepisuje históriu druhej svetovej vojny a heroizuje „hrdinov“, ktorí spolupracovali s fašistami. Ale prečo dané uznesenie vždy odmieta Washington? To je otázka…

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) США и Украина на Генассамблее ООН выступили против резолюции РФ о борьбе с неонацизмом, TASS, 13.11.2021
    (2) Соединенные Штаты и Украина вновь стали единственными странами, выступившими против принятия Генеральной Ассамблеей ООН российской резолюции о борьбе с героизацией нацизма и неонацизмом, Kurs.com.ua, 13.11.2021
    (3) США и Украина в ООН выступили против резолюции РФ о борьбе с неонацизмом, News, 13.11.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑