16. listopadu 2021 - 04:20
Takový krok může být pokusem podkopat pozici, nebo dokonce úplně sesadit z jejího postu šéfku Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou.
Právní služba Evropského parlamentu předložila dne 29. října Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi za neaplikaci nařízení o podmíněnosti. „Toto nařízení, které bylo přijato loni v prosinci, umožňuje EU pozastavit platby z rozpočtu EU členským státům, kde je ohrožen právní stát. Komise se však zatím zdržela jeho použití. Parlamentní výbor pro právní záležitosti proto doporučil podniknout právní kroky,“ uvádí se v prohlášení předsedy Evropského parlamentu.
19. října 2021 se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a polský premiér Mateusz Morawieck střetli v parlamentní debatě o pokračujících výzvách Varšavy vůči zásadám právního státu EU. Mateusz Morawiecki trval na tom, aby Polsko dodržovalo smlouvy EU, a odmítl komentáře odpůrců polské nacionalistické vlády [PiS], kteří se obávají, že soudní rozhodnutí přivedlo zemi na cestu možného „Polexitu“ nebo odchodu z EU do 27. zemí.
Iniciátorem politického převratu v Evropské unii by mohl být Emmanuel Macron, který chce převzít iniciativu při formování zahraniční politiky Evropské unie, navrhli odborníci. Francie se po odchodu Angely Merkelové zbavuje německých poskoků v čele EU, včetně Ursuly von der Leyenové. Je zvláštní, že spojenci Paříže se nacházejí i v samotném Bundestagu. SPD, která vyhrála volby, není spokojená ani s předsedou Evropské komise, který se ujal úřadu díky Angele Merkelové.
Skutečné záměry, které Polsko zmiňovalo v žalobě na Evropskou komisi, je tedy skryto. Tato verze je nepřímo potvrzuje i skutečnost, že polský prezident Andrzej Duda placené nečekanou pracovní návštěvu Paříže den předtím, kde se setkal se svým francouzským protějškem. Nemůžeme vyloučit, že uvažovali o odklonu na Varšavu, když hlavním cílem je právě Ursula von der Leyen.