Nielen akademická, ale aj študentská obec univerzít sa búri proti novele zákona o vysokých školách z dielne ministerstva školstva. Protestom za slobodné univerzity vyjadrili v utorok v Bratislave svoj nesúhlas s novelou zákona.
Návrh úprav vysokoškolskej legislatívy z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR považujú za nekoncepčný, legislatívno-technicky nekonzistentný, hovoria aj o politizácii či ohrození akademických slobôd. Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček uviedol, že sa ešte nikomu nepodarilo takto zjednotiť akademickú obec tak, ako súčasnému vedeniu rezortu školstva.
Spred Šafárikovho námestia sa na Námestie slobody presunulo podľa našich odhadov zhruba 2 tisíc protestujúcich, najmä študentov. Na transparentoch bolo vidieť slogany, ako „vaša novela nestojí za veľa“ či „áno reforme, nie politizácii“. Najviac ich je z radov študentov Univerzity Komenského. Tých prišla podporiť aj stovka študentov medicíny z Martina. Zúčastnili sa aj študenti STÚ, VŠMÚ a Ekonomickej Univerzity.
„My chceme slobodu a preto sme dnes opäť tu. Vytiahnite kľúče,“ vyhlásila na tribúne Viera Peterkova, dekanka Pegagogickej fakulty Trnavskej univerzity, narážajúc na študentské protesty spred 32 rokov. „Dnes tu stojím opäť, trochu v rozpakoch, pretože sa bojím,“ povedala.
Nechceme neslobodné spolitizované vysoké školy, nie je to novela pre nás, ale pre vás a vašich politických nominantov, znelo na študentskom pochode proti tejto novele počas minulého týždňa.
Hlavným organizátorom protestu je Univerzita Komenského v Bratislave, protest bol iniciovaný spoločne so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave a s vysokoškolskými reprezentáciami – Radou vysokých škôl a Študentskou radou vysokých škôl. Slovenská rektorská konferencia už dávnejšie vyjadrila nesúhlas s predloženou novelou zákona a žiadala jej stiahnutie z medzirezortného pripomienkového konania.
Novela zákona v predloženej paragrafovej podobe sa ani jedným slovom nezmieňuje o kvalite vysokých škôl, hoci tento atribút sa používa na zdôvodnenie potreby nového zákona. Kvalitu vysokých škôl už rieši iný zákon, ktorého implementácia na vysokých školách práve prebieha. Naopak, zavádza štátny dirigizmus v podobe kompetencií Správnej rady nadradených orgánom Akademickej samosprávy.
Predložená podoba zákona nerieši aktuálne potreby vysokého školstva a to sú:
1. masívny odchod maturantov študovať do zahraničia,
2. podfinancovanie slovenských vysokých škôl vrátane neúmerne nízkych platov vysokoškolských pedagógov,
3. zastaraná infraštruktúra v podobe chátrajúcich budov, internátov a výbavy,
4. absencia koncepcie podpory deficitných študijných odborov,
5. absencia stabilizačných mechanizmov v podobe stabilizačných štipendií a stabilizačných bytov.
„Študentská rada vysokých škôl stále vidí obrovský priestor na politizáciu v rámci predloženej novely. Vidíme tam veľmi veľa problémov a keď ich neodstránime, tak si bude môcť úradujúci minister školstva robiť s vysokými školami, čo chce,“ povedal predseda ŠRVŠ Filip Šuran. Poukázal na to, že novela vysokoškolského zákona nerieši odlev študentov. Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala povedal, že základným problémom je, že ministerstvo nevníma podnety z akademickej obce a vôbec nekomunikuje s tými, koho sa má novela týkať.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil povedal, že sú za dobré reformy školstva. Tvrdí, že je potrebné zvýšiť kvalitu vzdelávania, je viac potrebné uplatňovať európske a svetové poznatky do výučby.
Rektor UK poznamenal, že sa uvidí, ako sa ministerstvo školstva postaví k vyhodnocovaniu pripomienok. „Ja som apeloval na vedenie ministerstva, aby sa zachovalo slušne a pozvalo na rozporové konanie každého, kto vzniesol pripomienku. Ak zákon nestiahnu, tak záleží od toho, ako sa postavia k pripomienkam,“ povedal s tým, že väčšina pripomienok sa týka práve stiahnutia návrhu novely zákona. Dodal, že ak sú také vážne výhrady, tak niekde je chyba a podľa neho je to na strane predkladateľa. Verí, že ich aj tento protest podnieti k tomu, aby vyvodili sebareflexiu. „Môj osobný dojem je, že protestné akcie budú nejakým spôsobom pokračovať. Veríme však v slušný a kultivovaný dialóg,“ povedal Števček. Ak ich požiadavky nebudú vyslyšané, tak sa akademická obec bude radiť, ako postupovať ďalej.
Novelu zákona o vysokých školách neplánuje ministerstvo školstva stiahnuť. Počas utorkového rokovania vlády to povedal štátny tajomník rezortu Ľudovít Paulis. Výzvy na stiahnutie novely, keď sa celá diskusia podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) točí okolo voľby rektora a správy jednotlivých vysokých škôl, mu prídu neseriózne k mladým ľuďom, ktorí odchádzajú zo Slovenska do zahraničia.
Minister informoval, že minulý týždeň skončilo medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) k návrhu novely. „V priebehu tohto týždňa ho budeme vyhodnocovať a následne nanovo odprezentujeme jednotlivé opatrenia, ktoré by sme chceli v rámci novely vysokoškolského zákona priniesť na vládu a následne do parlamentu,“ povedal minister. V rámci MPK podľa neho prišli konštruktívne návrhy, ktoré by sa mohli prijať. Gröhling zároveň deklaruje, že sa rád stretne s kritikmi, avšak chce presne vedieť, ktorý paragraf je problematický a následne o tom diskutovať.
Zdroj: Politizácia univerzít rozdeľuje, akademici a študenti vyšli do ulíc, Pravda, 16.11.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]