Europoslancom sa akosi v poslednom období pri schvaľovaní strategických unijných materiálov nedarí. Najprv v tomto roku už schválili projekt Fit for 55, ktorým sa podľa ich predstav majú do roku 2030 znížiť o 55 percent emisie skleníkových plynov oproti roku 1990. Dôsledkom tohto rozhodnutia, je nárast cien fosílnych palív na výrobu elektrickej energie, čím sa zdražilo všetko.
Teraz v októbri schválili stratégiu „Z farmy na stôl“. ktorou sa zvýši kvalita potravín na pultoch v obchode tým, že sa bude sa klásť vyšší dôraz na ich ekologickú výrobu. Podľa poľnohospodárov sú europoslanci poznačení dnes okrem digitalizácie, aj všetkým zeleným na starom kontinente, čo bude mať podľa názoru poľnohospodárov nepriaznivý dopad na cenu potravín. Určite sa tým zvýši dovoz lacnejších potravín mimo členských štátov EÚ, čo zhorší v poslednom období zlepšujúcu sa potravinovú sebestačnosť, čo bude mať nepriaznivý dopad na ekonomiku agrárneho sektora.
Ako sa stratégia premietne do pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky uvidíme, ale zatiaľ sa väčšina agrárnych inštitúcii postavila proti a právom vyzvala európskych poslancov prijímať len také zákony, ktorú budú v prospech poľnohospodárov a potravinárov, keďže jesť a piť potrebujeme všetci.
Potravinová bezpečnosť v ohrození
Europoslanci pri schvaľovaní tejto stratégie nedali do súladu ekonomiku výrobcov potravín s potravinovou bezpečnosť EÚ tak, aby zároveň nedošlo k poklesu objemu poľnohospodárskej produkcie, ktorej dôsledkom budú drahšie potraviny.
S ekologizáciou výroby potravín nebude mať nikto nič proti, pokiaľ sa zároveň uskutoční odborná diskusia s výrobcami tak, že sa vyhodnotia aj ekonomické a sociálne dopady na podniky, ako aj na zamestnancov agrárneho sektora v súlade s potrebami zabezpečenia bezpečných a zdravých potravín pre všetkých obyvateľov v štáte. Slovenské poľnohospodárstvo v rámci štátov starého kontinentu nepatrí medzi tie, ktoré by pri pestovaní plodín patrilo medzi ich najväčších znečisťovateľov, keďže spotreba pesticídov a hnojív je malá a navyše nám každoročne klesá stav hospodárskych zvierat.
A tak právom poľnohospodári očakávajú, že rezortné ministerstvo spolu so Slovenskou poľnohospodársku a potravinovou komorou uskutočnia očakávanú analýzu spomínaných dopadov, ktorú však asi od europoslancov bez sedliackeho rozumu môžeme očakávať ťažko.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm