20. listopadu 2021 - 03:20
Tento týden bylo jednání mezi americkým a čínským prezidentem a připravuje se jednání mezi ruskými a americkými partnery. Znamená to, že tyto sice mocnosti nechtějí válku mezi sebou, ale přitom se vedou malé války po celé zeměkouli.
Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?
„Já si myslím, že jsme trošku zmatení tím rychlým zpravodajstvím šířeným po celém světě všemi možnými prostředky a zdá se mi, že toto zpravodajství už dávno není zpravodajstvím, ale má povahu nikoliv jen nějakých dezinformací, ale šíření doslova poplašných zpráv. Ve světě se něco dějě a my se všichni máme bát. Je úplně jedno jestli existuje nějaké napětí mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy, nebo zda jsou jejich prezidenti ochotni se navzájem častovat „díky“ a přesvědčovat se o tom jak jim jde o světový mír. Ale stejně tak jsme zmatení z toho, když si někdo myslí, že se sejde prezident Ruské federace a americký prezident a předpokládá, že se stane něco velkého. Asi se něco děje a asi se o něčem skutečně budou bavit, ale o čem, to se hned tak nedovíme,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
Ve světě nejsou jenom mírové holubice, ale také jestřábi…
Druhou věcí je, že také když mluvíme o logistice, musí se také vytvořit zásoby energií, které, ať už to budou fosilní paliva nebo nukleární zdroje energie, tak se musí vytvořit servisní zázemí bojových operací, ze kterého budou vzlétat letadla, rakety, vyjíždět ozbrojené jednotky a řetěz těchto základen se vytváří a stále mohutní. Do jisté míry se dá říct, že to nějakým systematicky se přibližuje, obkličuje nebo doslova opisuje hranice Ruské federace.
Švédští vojáci, z tradičně neutrální země, se chtějí ozbrojovat, nebezpečí nám hrozí v okolí Kaliningradu. Okolí koridoru do Ruské federace je téměř obleženo armádami a už ani nevíme kterými. Polsko na běloruské hranici už pomalu střílí, Ukrajina je jako kotel připravený k výbuchu… A tak můžeme jít dál a dál až dorazíme do toho nyní v Americe velice oblíbeného Indického Pacifiku. Nebo tam někam do vzdálených oblastí Číny, kde nevíme, kdo se chystá vpadnout do Mandžuska nebo nějakým způsobem diktovat plány soustředěným silám připravenými uvést se třeba v Sin ťiangu do pohybu.
Třeba proto jsme založili u nás Světový kongres Ujgurů a nezapomeňme, že žijí na místech, kde jsou shromážděni muslimové, kteří přežili pád Islámského státu. Že je v oblasti nebo konci Velké čínské zdi a na začátku Velké hedvábné cesty. Záleží jen na úhlu pohledu.
Takže svět je doslova „prošpikován“ konflikty a jde jen o to, kdo škrtne tou pomyslnou zápalkou a zda !náš“ svět nevyletí do povětří. Možná, že schůzky čínsko-americké nebo americko-ruské tomu budou moci zabránit, ale co my víme! Málokdo o tom dnes moc optimisticky nepřemýšlí,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.