Bývalá novinárka Anna Sámelová bola hosťom Silnej zostavy. Aj 32 rokov po Nežnej revolúcii je podľa tvorcov relácie status novinárov na Slovensku kolísavý. Okrem iného panuje aj pseudo predstava, že novinári, ako strážni psi demokracie, by mali byť objektívni. To je však omyl, uvádza sa v upútavke relácie na stránkach RTVS. Ukázalo sa to aj po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny, keď sa slovenské médiá rozdelili na dva tábory. Podľa pedagogičky a bývalej novinárky Anny Sámelovej novinári nemajú byť objektívni, majú byť nestranní. Viac sa dozviete vo videu.
Etický kodex novinára pritom hovorí: „Hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov.“ Asi ho bývalá pani novinárka nečítala.
„Oligarchizácia“ médií nie je podľa p. Sámelovej kardinálny problém súčasnosti. Pretože oligarchovia vlastnia média aj v USA, v Austrálii aj v Taliansku. A to sú tradičnejšie a vyspelejšie demokracie. Podstatná je sloboda slova a tá podľa nej, v prípade novinárov posledných 30 rokov trvá a platí.
Zdroje:
1. Pedagogička Anna Sámelová: Novinári nemajú byť objektívni, rtvs.sk, 17.11.2021
2. Etický kódex novinára, www.ssn.sk
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]