Zrušené vyučovanie, barikády na uliciach a zničené lekárne. Dni nepokojov proti opatreniam na obmedzenie šírenia Covid-19 zastavili bežný život na francúzskom karibskom ostrove Guadeloupe. Parížske úrady vyslali cez víkend na Guadeloupe elitných policajtov a protiteroristických dôstojníkov v snahe potlačiť násilie. Miera zaočkovanosti vo francúzskych zámorských územiach v Karibiku, Indickom a Tichom oceáne bola vo všeobecnosti oveľa nižšia ako na pevnine a opakovane dochádzalo k nepokojom v súvislosti s protiepidemickými opatreniami.
Protesty na Guadeloupe, území s približne 400-tisíc obyvateľmi, vypukli po oznámení, že očkovanie proti koronavírusu bude povinné pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, pričom demonštrácie sprevádzali strety a rabovanie. V nedeľu v noci polícia zatkla 38 ľudí, keď porušovatelia zákazu vychádzania rabovali a podpaľovali obchody a lekárne.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron uznal vážnosť situácie a vyzval miestnych politikov, aby nemiešali naliehavý problém Covid-19 s krivdami z koloniálnej éry a s dlhodobými sťažnosťami, že toto územie Paríž ekonomicky zanedbáva. „Neustúpime klamstvám, skresľovaniu informácií a zneužívaniu tejto situácie niektorými ľuďmi,“ povedal novinárom na návšteve severofrancúzskeho mesta Amiens a označil situáciu za veľmi výbušnú. „So zdravím sa nezahrávame anedovolíme zahrávať si so zdravím Francúzov kvôli politickým bojom,“ dodal. Podľa plukovníka Jeana Pierra z polície v Pointe-a-Pitre, hlavnom meste ostrova, začali policajné posily s demontážou cestných zábran protestujúcich krátko po ich príchode. Neskôr v pondelok premiér Jean Castex po videokonferencii s miestnymi predstaviteľmi povedal, že sa vytvára fórum pre dialóg na pomoc zdravotníckym pracovníkom, ktorí by mohli byť znepokojení povinnosťou očkovania. Barikády bránili doprave a v pondelok si vynútili zatvorenie škôl na hlavnom ostrove Guadeloupe, uviedlo ministerstvo školstva.
Prefektúra Guadeloupe uviedla, že demonštranti strieľali do bezpečnostných síl a hasičov a dodali, že do nepokojov sú teraz zapojené aj „organizované gangy“. Napriek tomu, že niektoré barikády demontovali, „situácia zostáva neistá, čo sa týka cestnej premávky, a zdá sa, že v tejto fáze je ohrozená možnosť zamestnancov a študentov pohybovať sa bez problémov a bezpečne.„ uviedli miestne úrady vo vyhlásení. Podľa miestneho prokurátora Patricka Desjardinsa sa v pondelok v Pointe-a-Pitre postaví pred súd tridsať ľudí za údajnú účasť na nepokojoch.
Hovorca vlády Gabriel Attal označil situáciu za neúnosnú a neprijateľnú a prisľúbil tvrdú reakciu proti menšine, ktorá zastrašovala zdravotníkov, bránila otváraniu lekární, a dokonca používala barikády na blokovanie ambulancií. Zákaz vychádzania od súmraku do úsvitu od 18.00 do 5.00 je momentálne nastavený do utorka. Počas víkendu hlavný odborový zväz Guadeloupe UGTG vyzval na pokračovanie protestov. Kým demonštrácie vyvolalo očkovanie, vyjadrujú aj „hĺbku utrpenia, nerovnosti, chudoby a vylúčenia, ktoré pociťujú najmä mladí a starší ľudia“, povedala generálna tajomníčka UGTG Maite Hubert M’Toumo. Od leta sa očkovanie na Guadeloupe zvýšilo, pričom zaočkovali 90 % zdravotníckych pracovníkov, ako aj takmer polovicu bežnej populácie. V kontinentálnom Francúzsku sa miera zaočkovanosti blíži k 75 % populácie. V susednom francúzskom zámorskom území Martiniku medzitým na pondelok vyhlásili generálny štrajk, v ktorom sa požaduje ukončenie povinného očkovania pre zdravotníkov, ale aj zvyšovanie miezd.
V Taliansku sa k novým opatreniam postavili diametrálne odlišne. Prokuratúra v talianskom Bolzane sa zaoberá súkromnými večierkami, ktoré Taliani navštevujú, aby sa dobrovoľne nakazili koronavírusom. O fenoméne informovali lekárske úrady v Južnom Tirolsku, kde sa týchto akcií podľa nich zúčastňujú predovšetkým mladí. Niekoľko účastníkov takýchto akcií už skončilo v nemocnici aj na jednotke intenzívnej starostlivosti. Podľa lekárov sa ľudia chcú nakaziť koronavírusom, aby získali protilátky a potvrdenie do tzv. covid pasu. To je možné dostať po dobu do 180 dní od uzdravenia sa z choroby. Ďalšími možnosťami je dať sa očkovať alebo mať negatívny test. Covid pas je v Taliansku nevyhnutný napríklad na vstup na pracovisko, do barov či posilňovní.
Zdroje