• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poľsko sa pripravuje na vojnu

    24-11-2021 Zem & Vek 122 911 slov zprávy
     

    Poľsko zväčšuje veľkosť svojej armády, rozširuje technické vybavenie, získava útočné zbrane v NATO, povedal 19. novembra bieloruský minister obrany Viktor Khrenin v rozhovore pre Al-Džazíru.

    Nahromadenie vojenských kontingentov, zbraní a vybavenia pozdĺž západných hraníc Bieloruska, vedenie tamojších operácií sú prvky prípravy na vojnu, mieni minister.

    Podľa šéfa rezortu obrany sú v poslednom čase obzvlášť zrejmé útoky na Bielorusko zo strany susedných štátov: Poľska, pobaltských štátov a Ukrajiny. „To nás veľmi znepokojuje, že nechcú žiť ako susedia. Už teraz sa otvorene v médiách objavujú nejaké územné nároky. Aj to je pre nás nepochopiteľné.“ uvažuje Viktor Khrenin.

    Minister obrany upozornil na to, ako sa v posledných rokoch vyvíja vojenská situácia okolo Bieloruska. Ozbrojené sily USA vedú od roku 2014 operáciu Atlantic Resolve, počas ktorej sú jednotky rozmiestnené v európskych krajinách, najmä v Poľsku a pobaltských štátoch. „Ich počet vo všeobecnosti v Európe je viac ako 6 tisíc a viac ako 4 tisíc – priamo na území Poľska a pobaltských krajín,“ citoval údaje Viktor Khrenin.

    Uviedol názorný príklad: v Litve, len 15 km od štátnej hranice s Bieloruskom, sa nachádza vojenské cvičisko Pabrade, kde sa nachádza tankový prápor. Je vyzbrojený 29 tankami Abrams a ďalšou technikou. „Doslova pred rokom, keď sa tam prvýkrát objavil, sme boli ubezpečení, že to bolo len kvôli cvičeniam Defender of Europe – 2020, potom odíde. Ale ako vidíme, už je tam vyše roka a sa venuje bojovému výcviku, prebieha rotácia. To znamená, že nikam nechce ísť,“ uvažuje minister.

    Počas cvičenia na území krajín Poľska a pobaltských štátov sa precvičoval aj presun vojsk USA. Ďalším príkladom je vedenie operácie: Posilnená prítomnosť kombinovanými ozbrojenými silami NATO od roku 2017, kde bol vojenský kontingent opäť sústredený na území Poľska a pobaltských krajín.

    „Ak vezmeme tieto dve operácie, podľa odhadov nášho hlavného spravodajstva vieme, že ide o asi 150 tankov, asi 200 bojových obrnených vozidiel, množstvo poľných delostreleckých zbraní, viacnásobné odpaľovacie raketové systémy, vrtuľníky,“ povedal minister obrany.

    Viktor Khrenin upozornil aj na misiu NATO, ktorá od roku 2004 hliadkuje vo vzdušnom priestore pobaltských krajín: Litvy, Lotyšska a Estónska. Pôvodne túto misiu vykonávali štyri lietadlá, dnes ich je však podľa bieloruskej strany 14. „Navyše, počet našich vzdušných síl sa za toto obdobie nezvýšil. Naopak, počet našich ozbrojených síl znižujeme,“ ubezpečil.

    Podľa ministra sa za posledné roky intenzita operačného bojového výcviku v susedných krajinách výrazne zvýšila. „Vidíme ich, naši susedia ich nijako zvlášť neskrývajú. Výrazne sa zvýšil počet personálu a techniky, ktorá sa zúčastňuje všetkých týchto podujatí, zlepšuje sa infraštruktúra. Ako vojak chápem, prečo sa to robí,“ povedal Viktor Khrenin.

    Letiská v pobaltských štátoch a Poľsku sa modernizujú, v súčasnosti je už päť alebo šesť letísk upravených podľa noriem NATO, pracuje sa na ďalších desať. Študuje sa infraštruktúra, vylepšujú sa cesty.

    Minister tiež upozornil, že v týchto krajinách, najmä v Poľsku, sa zdokonaľujú palivové základne, kde sa môžu koncentrovať zásoby paliva, vytvárajú sa sklady materiálu, munície a techniky. „V orgánoch velenia a riadenia na území Poľska bol obnovený 5. armádny zbor USA, ktorý je pripravený prevziať velenie nad armádnou operáciou akéhokoľvek rozsahu,“ poznamenal Viktor Khrenin.

    Vymenoval ďalšie fakty: „Momentálne sa formuje nová mechanizovaná divízia Poľska. Ide nakupovať lietadlá F-35, bezpilotné lietadlá „Bayraktar“. Všetko sú to šokové, útočné zbrane. Nie sú na obranu. Pýtame sa prečo? My nikoho neohrozujeme.“

    V Poľsku zvyšujú armádny rozpočet, hovoria sa o potrebe zvýšiť počet ozbrojených síl zo 120 tisíc na 200 tisíc, aktívne sa rozvíjajú jednotky územnej obrany.

    Minister uviedol, že v tejto situácii je veľmi ťažké predpovedať, ako sa môžu udalosti vyvíjať. Súčasný stav vecí mu pripomína udalosti pred Veľkou vlasteneckou vojnou: „Nacistické Nemecko tiež začalo sústreďovať svoje lietadlá na území Poľska.“

    Toto je celý komplex opatrení prípravy na vojnu. Prečo? Vyhrážame sa? Nie, hoci sa hovorí, že Rusko je hrozbou. To nie je pravda. Rusko nebude nikoho ohrozovať. A Bielorusko, strategický spojenec Ruska, nebude ohrozovať Poliakov, uzavrel šéf bieloruského rezortu obrany.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Глава минобороны Белоруссии заявил, что Польша готовится к войне, regnum.ru, 19.11.2021

    2./ „Это комплекс мероприятий подготовки к войне“. Хренин о наращивании потенциала в Польше и других странах НАТО, belta.by, 19.11.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑