Český ústavný súd s určitosťou šokoval viacerých politikov, ktorí tvrdia, že sa českí občania musia preukazovať potvrdením o očkovaní na rôznych miestach, kde podľa súčasných noriem môžu vstúpiť len ako zaočkované osoby.
Podobná situácia je aj na Slovensku, kde 22.10.2021 ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení uviedlo, že „digitálny covid pass nie je zdravotnou dokumentáciou“, čím obhajovalo povinnosť ľudí preukázať sa ním pred čašníkom, predavačom, či zamestnávateľom.
Ako informujú české weby, ale aj slovenský portál nitranoviny.sk advokátka Vendula Záhumenská skúsila akúsi formu skúšky správnosti opatrení, keď na Ústavný súd (ÚS) ČR podala žiadosť o poskytnutie informácií, v ktorej sa súdu pýtala, koľko sudcov tamojšieho ÚS je zaočkovaných. ÚS túto jej sťažnosť zamietol s argumentami, ktoré sa dajú vzhľadom na požiadavky českých politikov na občanov, označiť za šokujúce!
„Informácia o očkovaní fyzickej osoby proti ochoreniu covid-19 je považovaná za údaj o zdravotnom stave, pretože vypovedá o tom, že osobe bola poskytnutá určitá zdravotná služba poskytovateľom zdravotných služieb (že jej bola aplikovaná vakcína),“ píše v stanovisku ÚS ČR.
Očkovanie je dobrovoľné, informácia o ňom dôverná
ÚS v ďalšej časti stanoviska ešte viac priblížil argumenty pre neposkytnutie informácií, ktoré požadovala česká advokátka: „Táto informácia je svojou povahou vysoko dôverná a je špecificky chránená. Očkovanie proti chorobe spôsobenej vírusom covid-19 je dobrovoľné. Rovnako ako pri iných lekárskych úkonoch je tak na každej fyzickej osobe, či lekársky úkon podstúpi a komu o tejto skutočnosti poskytne informácie.“
Táto časť stanoviska, by pri tom mohla znamenať, že sa českí občania nemusia preukazovať potvrdením o očkovaní proti covid-19, napr. preukazovaním sa covid passom a prípadné sankcie za nepreukázanie sa, by mohlo byť nezákonné, hlavne ak by sa podobný spor dostal až na tamojší ÚS.
FOTO Rozhodnutie Ústavného súdu ČR aj s odôvodnením
K celej záležitosti sa na svojom profile na sociálnej sieti vyjadril aj český právnik Jiří Rajchl, ktorý poskytol svoju interpretáciu stanoviska ústavného súdu: „Inými slovami najvyššia súdna inštitúcia v tejto krajine hovorí, nie ste povinní nikoho informovať o tom, či ste alebo nie ste očkovaní. Logicky z toho vyplýva i skutočnosť, že nikto nie je oprávnený poskytnutie tejto informácie od vás žiadať. Ani váš zamestnávateľ, ani personál v reštaurácii, ani vaša kaderníčka ani nikto iný. Akákoľvek sankcia, ktorú by vám za to dali (pokuta, neplatené voľno, výpoveď), je totiž udelená nezákonne a v konečnom dôsledku musí byť najneskôr na ústavnom súde zrušená!“ – informoval verejnosť Rajchl, ktorý pripojil k statusu aj reakciu ÚS ČR na požiadavku advokátky Záhumenskej.
Zdroj: fb/jindrich.rajchl
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Ústavný súd ČR šokoval politikov: Informácia o očkovaní proti covidu je dôverná a špecificky chránená! eReport, 25.11.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.