16. listopadu vydal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nové pokyny, které podle něj následovaly po dvouleté konzultaci s více než 250 sportovci a dotčenými zúčastněnými stranami.
„Rámec MOV pro spravedlnost, začlenění a nediskriminaci na základě genderových identit a sexuálních variací“ stanovuje, že by se nemělo předpokládat, že sportovci mužského pohlaví usilující o účast v ženských sportech mají automatickou výhodu oproti závodnicím.
Zatímco pokyny MOV z roku 2015 doporučovaly mužským sportovcům udržovat hladinu testosteronu v krvi na úrovni 10 nmol/l nebo nižší po dobu nejméně 12 měsíců, než budou způsobilí soutěžit v ženském sportu, nový rámec požadavek ruší a dochází k závěru, že sportovci by neměli být nuceni podstupovat lékařsky zbytečné procedury nebo léčbu nebo být nuceni podstupovat invazivní fyzické prohlídky za účelem určení svého pohlaví.
Rámec nyní poskytuje „sportovním orgánům – zejména těm, které mají na starosti organizaci soutěží na elitní úrovni – přístup v podobě deseti principů, který jim má pomoci vypracovat kritéria, jež jsou pro jejich sport použitelná“. Vyzývá jednotlivé sporty, aby „zvážily zvláštní etické, sociální, kulturní a právní aspekty, které mohou být relevantní v jejich kontextu“.
Nový rámec MOV naráží na nedávný odborný výzkum.
Desetiletí výzkumů zjistily, že mezi mužskými a ženskými atletickými schopnostmi existují značné rozdíly. Kromě větší velikosti, síly, rychlosti a vytrvalosti mají muži prospěch z větších plic, srdcí, delších končetin, rychlejších záškubů svalů a rozdílů ve stavbě kostí.
Rozsáhlá studie zadaná organizací World Rugby a další nedávno zadaná britskou organizací Sports Councils Equality Group (SCEG), kterou zastupují rady z UK Sport, Sport England, Sport Scotland, Sport Northern Ireland a Sport Wales, zjistila, že mužští sportovci si zachovali významné výhody oproti sportovkyním i po zachování hladiny testosteronu v požadovaných limitech po dobu nejméně 12 měsíců. Organizace dospěly k závěru, že bezpečnost a spravedlnost nelze zajistit, pokud sportovci se sníženou hladinou testosteronu soutěží na ženských sportovních akcích. Zatímco World Rugby doporučil úplný zákaz mužských sportovců v ženském sportu, SCEG naznačil, že sport by si buď musel vybrat mezi začleněním mužských sportovců do ženského sportu, nebo zárukou soutěžní spravedlnosti a bezpečnosti.
Pokyny MOV byly vydány jako „součást závazku MOV dodržovat lidská práva (vyjádřená v olympijské agendě 2020+5) a jako součást opatření na podporu rovnosti žen a mužů a začleňování“ prosazováním „obecných zásad začleňování a nediskriminace“. Zatímco rámec je zaměřen na organizované sportovní soutěže na vysoké úrovni, MOV vybízí sporty na všech úrovních, včetně rekreační a základní, aby zohlednily jeho desetiprincipový přístup (začlenění, prevence újmy, nediskriminace, spravedlnost, žádná domněnka výhody, přístup založený na důkazech, přednost zdraví a tělesné autonomie, přístup zaměřený na zainteresované strany, právo na soukromí a pravidelné přezkumy).