Miniatúrne biologické stroje vyvinuté vedcami z buniek žiab – bežne označované ako xenoboty – sa podľa nových vedeckých správ môžu samy replikovať.
Xenoboty zverejnili minulého roku v správe, v ktorej navrhli, že samoopravná technológia by sa dala použiť na nahradenie rozložiteľných materiálov ako betón, oceľ a plasty. V marci potom vyšlo najavo, že organizmy vylepšili, aby si dokázali zapamätať svoje okolie a zhromaždiť sa do jediného roja. Článok publikovaný v časopise PNAS uvádza, že xenoboty sú schopné replikovať sa.
Joshua Bongard, jeden zo spoluautorov novej správy, tvrdí, že „so správnym dizajnom“ sa organizmus „spontánne replikuje“ a navrhuje, že by táto technológia mohla byť riešením budúcich pandémií a urýchlením výroby vakcíny.
Sam Kriegman, hlavný autor štúdie, opísal tento proces ako úplne novú formu samoreplikácie a poznamenal, že žiadne zviera ani rastlina známa vede sa týmto spôsobom nereplikuje. Xenoboty pripravili na rozmnožovanie pomocou superpočítača, ktorý po mesiacoch driny na tejto úlohe prišiel so správnym tvarom ideálnych „rodičov“, povedal výskumník. Aj keď dizajn, ktorý je do istej miery podobný Pac-Manovi z počítačovej hry, vyzeral neintuitívne a príliš „jednoducho“, ukázalo sa, že je extrémne reproduktívny. „Rodičovské xenoboty“ nakoniec umožnili vznik nielen jednej, ale niekoľkých generácií, stvorili svoje „pravnúčatá“, ktoré zase vytvorili „prapravnúčatá,“ tvrdil Kriegman.
Bongard vysvetlil, že rýchlosť replikácie zohráva zásadnú úlohu v praktickej aplikácii robotov. „Ak dokážeme vyvíjať technológiu, učiť sa od xenobotov, môžeme zadať umelej inteligencii: potrebujeme biologický nástroj, ktorý robí X a Y a potláča Z — to by mohlo byť veľmi prospešné,“ vysvetlil Bongard. Trval na tom, že výhody prelomových technológií prevažujú nad rizikami, no niekoľko správ vyvolalo etické problémy so xenobotmi. Niektoré názory sa zhodujú, že by sa z nich mohla stať vojenská biologická zbraň a nástroj atentátov.