• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Prvé „živé roboty“ sa môžu „spontánne“ replikovať

    30-11-2021 Zem & Vek 141 552 slov zprávy
     
    Voľné kmeňové bunky (biele) a xenoboty, foto: Douglas Blackiston & Sam Kriegman

    Miniatúrne biologické stroje vyvinuté vedcami z buniek žiab – bežne označované ako xenoboty – sa podľa nových vedeckých správ môžu samy replikovať.
    Xenoboty zverejnili minulého roku v správe, v ktorej navrhli, že samoopravná technológia by sa dala použiť na nahradenie rozložiteľných materiálov ako betón, oceľ a plasty. V marci potom vyšlo najavo, že organizmy vylepšili, aby si dokázali zapamätať svoje okolie a zhromaždiť sa do jediného roja. Článok publikovaný v časopise PNAS uvádza, že xenoboty sú schopné replikovať sa.
    Joshua Bongard, jeden zo spoluautorov novej správy, tvrdí, že „so správnym dizajnom“ sa organizmus „spontánne replikuje“ a navrhuje, že by táto technológia mohla byť riešením budúcich pandémií a urýchlením výroby vakcíny.
    Sam Kriegman, hlavný autor štúdie, opísal tento proces ako úplne novú formu samoreplikácie a poznamenal, že žiadne zviera ani rastlina známa vede sa týmto spôsobom nereplikuje. Xenoboty pripravili na rozmnožovanie pomocou superpočítača, ktorý po mesiacoch driny na tejto úlohe prišiel so správnym tvarom ideálnych „rodičov“, povedal výskumník. Aj keď dizajn, ktorý je do istej miery podobný Pac-Manovi z počítačovej hry, vyzeral neintuitívne a príliš „jednoducho“, ukázalo sa, že je extrémne reproduktívny. „Rodičovské xenoboty“ nakoniec umožnili vznik nielen jednej, ale niekoľkých generácií, stvorili svoje „pravnúčatá“, ktoré zase vytvorili „prapravnúčatá,“ tvrdil Kriegman.
    Bongard vysvetlil, že rýchlosť replikácie zohráva zásadnú úlohu v praktickej aplikácii robotov. „Ak dokážeme vyvíjať technológiu, učiť sa od xenobotov, môžeme zadať umelej inteligencii: potrebujeme biologický nástroj, ktorý robí X a Y a potláča Z — to by mohlo byť veľmi prospešné,“ vysvetlil Bongard. Trval na tom, že výhody prelomových technológií prevažujú nad rizikami, no niekoľko správ vyvolalo etické problémy so xenobotmi. Niektoré názory sa zhodujú, že by sa z nich mohla stať vojenská biologická zbraň a nástroj atentátov.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑