• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Aká je potrebná dávka vitamínu D3 na ochranu pred ťažkým priebehom covid-19?

    30-11-2021 Zem & Vek 167 1163 slov zprávy
     
    Foto: Cholekalciferol, vitamín D3

    Vitamín D3 je kľúčový v ochrane pred koronavírusom a respiračnými ochoreniami. Neznamená, že sa človek vírusom nenakazí, ale že pri ochorení bude mať ľahší priebeh a potom kvalitnú prirodzenú imunitu na veľa rokov. Viaceré štúdie bunkovej imunity tomu nasvedčujú. Štúdií, ktoré potvrdzujú súvis medzi dostatočnou hladinou vitamínu D3 a o podstatne zľahčeným priebehom, je viac ako 140. Preto užívanie účinnou prevenciou obdobnou očkovaniu bez toho, aby človek riskoval nežiaduce následky, ktoré sú z dlhodobejšieho aspektu stále neznáme, niektoré už aj známe a dokonca ani nie príliš dlhodobé. Ide o zodpovednú voľbu, ktorá je prevenciou hospitalizácie a preto aj by mala byť rešpektovaná štátom ako legitímna alternatíva.

    To, že vitamín D3 je kľúčový je zrejmé aj z toho, že covidové sezóny máme len v čase, keď už na našom území nemožno získať dostatok vitamínu D3, ktorý je zdarma, zo slnečného UV žiarenia syntézou v koži. Jednoducho v tom čase máme vyššiu hladinu vitamínu D3 a ochorenie prekonáme zľahka alebo i nebadane. Aby sme mali dostatočnú hladinu vitamínu D3, čo je min. 50nmol/l, potrebujeme po zvyšok roka tento vitamín dopĺňať z výživových doplnkov. Vitamínu D3 nikdy nezískame dostatok proti viróze len zo stravy, hoci slovenskí ministerskí odborníci sa nás pokúšali o tom presviedčať plagátikom, ktorý mal toľko chýb všetkého druhu, že len potvrdil, že vládni odborníci naozaj trpia vitamínou negramotnosťou.

    Vitamín D3 v bežne dostupnej forme či už z lekárne (kde je o dosť drahší) alebo z online obchodov poskytuje dobrú ochranu, treba ho však užívať denne a s tukom. Tiež je dôležité množstvo, ako je dôležité aj pri iných liekoch. Najexaktnejšie, najpresnejší prístup by bol dať si zmerať hladinu vitamínu D3, čo je bežne dostupné v SR, či už cez všeobecného lekára alebo ako samoplatca v niektorých laboratóriach či testovacích miestach. Rovnako bezpečné je však užívať vitamín D3 v dávke 4000 IU denne pre dospelého človeka. Obeznejší jednotlivci potrebujú aj o tisícku-dve viac. Deti tiež podľa váhy v priloženej tabuľke.

    Ak ste doteraz nebrali vitamín D3 vôbec a sme práve v strede covidovej sezóny, čo môžete urobiť pre rýchle zvýšenie svojej hladiny vitamínu D3, je užiť veľkú dávku jedno alebo dvojrázovo. Ak si dáte 100 000IU jednorázovo alebo dva dni za sebou 50 000 IU a potom pokračujete dávkou 4000IU, Vaša hladina sa upraví do dvoch týždňov, nakoľko toľko trvá proces metabolizácie. Môžete pomôcť absorpcii užívaním magnézia a selénia, no predsa to neurýchlite o celý týždeň. Aj keď človek má prvé príznaky alebo pozitívny test, resp. niekto v jeho okolí je chorý či pozitívny, je vhodné si dať túto veľkú dávku, ak doteraz nebral nič. Môže rátať s tým, že ak by sa mu rozvinuli vážnejšie príznaky, tak do dvoch týždňov mu tento vitamín môže zachrániť život.

    Samozrejme, je treba užívať aj ďalšie vitamíny, nakoľko imunita nie je jednokoľajová, ale pozostáva zo množstva metabolických procesov, ktoré vyžadujú isté vitamíny a minerály. Telo má však samouzdravovaciu schopnosť, ak má potrebný materiál na boj, dokáže sa zbaviť aj zabijáckeho vírusu. Ako ľudstvo sme prežili len vďaka tomuto širokospektrálnemu imunitnému systému, no vitamín D3 v ňom hrá pri kovide kľučovú rolu. Ďalšie vitamíny majú podpornú funkciu a preto ich treba jednoznačne užívať, lebo spolu vytvárajú synergiu a priebeh je potom ešte oveľa oveľa ľahší.

    Odporúčania na vyššie spomínané dávkovanie sa zakladá na medicínskych zdrojoch z iných krajín. 100 000IU bolo odporúčanie britskej zdravotnej poisťovne /NHS/ pre lekárov tmavšej plete, ktorý v prvej vlne zomierali niekoľkonásobne častejšie ako lekári európskej rasy. Odporúčanie 50 000IU v dvojdávkovom podaní sa zakladá na vitamínových balíčkoch viacerých rozvojových krajín, ktoré boli podávané ich občanom pri prvých príznakoch. Toxicita nastupuje až po 30 dňoch užívania takto veľkej dávky podľa americkej Mayoclinic. 4000IU je odporúčanie fínskeho úradu. Fíni boli veľmi úspešní v boji proti covid aj bez lockdownu a povinných rúšok.

    Preto strašenie z predávkovania nemá žiadne opodstatnenie a odporúčanie nízkych dávok je nezodpovedné a zavádzajúce. Podľa úspešného amerického protokolu pre prevenciu a včasnú liečbu I-MASK od Dr. Paula Marika a jeho tímu z USA sa udáva dávka 1000-3000 IU denne preventívne. Na posilnenie imunity sa odporúča užívať aj zinok so zeleným čajom, B komplex a vitamín C. Naraz sa absorbuje iba 500 mg vitamínu C, preto aj 4x denne. Nižšie dávky sú potrebné, ak osoba nemá problémy s obličkami. V prípade príznakov COVID-19 časté užívanie vitamínu C aj každé 2-3 hodiny po 500 mg pomáha uľavovať bolesti a mobilizovať imunitu. Pri ochorení sa treba vyhýbať cukru.

    Vitamín D3 netreba užívať v doplnkoch, ak v lete pravidelne chodievate na slnko s odhalenými časťami tela okolo poludnia aspoň na polhodinu. Účinné slnečné žiarenie bude v SR najskôr až koncom marca a končí koncom septembra. Užívanie ochranných krémov bráni syntéze vitamínu D3 zo slnečného žiarenia. Starší a ľudia tmavšej pleti môžu mať problém získať zo slnka dostatok vitamínu D3, resp. musia pobudnúť na slnku dvakrát dlhšie. Ochranné opaľovacie krémy blokujú syntézu vitamínu D3 v koži. Optimálne hladiny vitamínu D3 v zime sú 75 – 150 nmol/l, v lete bývajú aj vyššie. Aj do 250nmol/l sú bezpečné. Až 70-90% populácie má nedostatočnú hladinu vitamínu D3, teda ani minimum.

    Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých druhov rakovín, autoimúnnych ochorení i faktorom pre zníženie krvného tlaku.

    AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑