Mnohí európski a americkí politici a média v ostatných dňoch rozpútali obrovskú hystériu a strašia údajným útokom Ruska na Ukrajinu. Ukrajinskí experti a média poukazujú na to, že prezident Zelenskyj stratil pôdu pod nohami a snaží sa využiť poslednú šancu, aby zostal pri moci a vyhlásil stanné právo v súvislosti s „vpádom Ruska“. Analytici tiež vykresľujú rôzne scenáre, ako sa zachovajú Bielorusko a Turecko, ktoré hraničia s Ukrajinou a môžu byť zatiahnutí do konfliktu.
Ankara a Minsk však vyslali jasný signál, že nechcú spolu s Kyjevom zodpovedať za krvavý chaos, ktorý môže vzniknúť zavinením súčasnej banderovskej vlády a pomäteného pajáca – prezidenta. Vyplýva to z prejavov prezidentov týchto krajín Alexandra Lukašenka a Recepa Tayyipa Erdogana, ktorí napodiv vystúpili v rovnaký deň – v pondelok, 29 novembra. Obaja odmietli podporiť kyjevský režim.
Ako prvý počas zasadnutia vedúcich štátnych predstaviteľov na ministerstve obrany republiky vystúpil Alexander Lukašenko a jasne vysvetlil, na ktorú stranu sa postaví Minsk v prípade rozšírenia vojenského konfliktu na Donbase a prípadného zatiahnutia Ruska do tejto „kaše“. Bieloruský prezident, ktorý sa vždy snažil zachovávať voči súčasnému kyjevskému vedeniu tzv. „diplomatický vzťah“, bol tento raz dosť kritický voči vláde Ukrajiny a fakticky varoval Zelenského, aby nerobil nepremyslené opatrenia.
Ako podčiarkli mnohí bieloruskí, ruskí a ukrajinskí analytici, prejav prezidenta nadobudol väčšiu váhu a presvedčivosť ešte aj tým, že najvyšší vojenský veliteľ Bieloruska na zasadnutie na ministerstve obrany prišiel v generálskej uniforme. „Opäť naši „partneri“, ako sa im hovorí v Rusku, naši súperi, ako som povedal, nepriatelia, sa snažia „odstaviť“ Rusko. To je dôvod, prečo prišli s tézou, že Rusko mieni zaútočiť na Ukrajinu. Ak sa ozaj chystá, položte fakty na stôl a potvrďte túto tézu“, požiadal Alexander Lukašenko.
Prezident je však presvedčený, že Západ neposkytne presvedčivé argumenty na podporu svojich vyhlásení. Podľa neho je to evidentné aj vo vzťahu k Bielorusku, ktoré bolo obvinené z vytvorenia migračnej krízy – rovnako, ako Rusko obviňujú z prípravy vojny proti Ukrajine. „Sledujeme, aké informácie o nás šíria: „Bielorusko prinieslo migrantov zo Somálska a presúva ich cez hranice…“ Už som nedávno povedal, že iba „jeden a pol človeka“ z týchto Somálčanov objavili na území Bieloruska. Ale nepočúvajú nás a ani nechcú počuť“, zdôraznil bieloruský prezident.
„Preto sa začínajú „fingovať situácie“ okolo Ruskej federácie pod rúškom výmyslov, že sa „chystá zaútočiť na Ukrajinu“. Nemám také informácie o plánovanom útoku Ruska na Ukrajinu. Ak by však takéto plány existovali, bieloruská armáda vrátane mňa, by o tom vedela. Boli by sme upozornení. Ale opakujem: fakty na stôl! Chápu veľmi dobre: ak začnú vojnu znova na Donbase, alebo niekde na hranici s Ruskom, Bielorusko nezostane bokom. A je jasné, na ktorej strane bude Bielorusko. Chápu to a preto začali posilňovať svoju severnú, bielorusko-ukrajinskú hranicu. Hoci na to nie sú žiadne fakty a dnes preto aj neexistujú žiadne dôvody. Panuje tam absolútne ticho a dokonca je to pokojnejšie, ako predtým. Napriek tomu tam posielajú vojenský kontingent a otvorene to oznamujú. To je asi osem tisíc vojakov v danej fáze. Ste si dobre vedomí toho, čo sa deje na západnej hranici s Poľskom a pobaltskými štátmi“, podotkol Alexander Lukašenko, ktorý jasne vysvetlil svoju pozíciu voči Rusku a Ukrajine.
Potom sa na obzore objavil Erdogan, ktorý vo svojom prejave navrhol, že Ankara sprostredkuje dialóg medzi Moskvou a Kyjevom v súvislosti s ukrajinskou krízou. „Dúfame, že tento región sa nestane regiónom vojny. Nechajte tento región vstúpiť do budúcnosti ako región mieru… Mohli by sa tu uskutočniť sprostredkovateľské kroky, o tejto otázke budeme diskutovať so všetkými stranami. Radi by sme zohrali svoju úlohu pri riešení tejto otázky prostredníctvom týchto rokovaní aj s Ukrajinou, aj s pánom Putinom“, uviedol Erdogan.
Niektorí ruskí analytici sa domnievajú, že táto mierová iniciatíva hlavy Turecka je spojená s nedávnymi obvineniami ruských úradov na adresu Ankary o vojenskej podpore Ukrajiny a to aj kvôli informáciám o použití tureckých dronov Bayraktar v zóne vymedzenia strán na Donbase. Podotkli, že turecký prezident sa snaží vyslať Moskve signál, že nemieni hrať úlohu agresora na Donbase a nechce rozdúchavať nebezpečný konflikt.
Viacerí analytici v Bielorusku, Rusku a na Ukrajine poukázali na to, že Erdogan a Lukašenko svorne otvorene hovorili o ukrajinskej téme. Podotkli, že kyjevský režim sa rozpadá pred našimi očami a vo svojej agónii je schopný podniknúť viaceré neočakávané a neadekvátne kroky. Podľa nich, to môže viesť ku katastrofálnym následkom, čo si vedúci predstavitelia Bieloruska a Turecka jasne uvedomujú a práve preto zaujali pozíciu, ktorú zaujali.
Podľa viacerých odborníkov sa Erdogan a Lukašenko pre istotu rozhodli vopred poistiť a demonštrovať Kremľu (každý svojim spôsobom), že nechcú spolupracovať so Zelenským a zamiešať sa do krvavého konfliktu na jeho strane. Jasne dali najavo, že podporujú pozíciu Moskvy a nechcú, aby na Donbase vypukol ďalší krvavý chaos.
Zdroje:
(1) О врагах Беларуси, убийствах беженцев и готовности дать отпор. Лукашенко высказался на тему военной безопасности, BELTA, 29.11.2021
(2) «Предлагает поторговаться»: зачем Турция захотела помирить Россию с Украиной, Gazeta, 29.11.2021
(3) Эрдоган предложил выступить посредником между Россией и Украиной, Interfax, 29.11.2021
(4) https://www.youtube.com/watch?v=tQRz-imIk5o&t=1s
(5) https://www.youtube.com/watch?v=9lmddCPsUYs