• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mimořádné zasedání NATO, Turecko a Kurdistán v hlavní roli

    26-7-2015 Zem & Vek 388 1021 slov zprávy
     

    Mimořádné zasedání NATO, Turecko a Kurdistán v hlavní roli

    Když jsem v  závěru článku Turecko proti ISIL anebo zoufale proti všem? avizovala jeho pokračování, netušila jsem, že než se k tomu dostanu, naberou věci takový spád. Původně jsem chtěla v pokračování psát jen o tom, proč Turecko ve volbě mezi ISIL a Kurdy zvolilo Islámský stát (a přes obchody syna tureckého prezidenta s uloupenou ropou i jeho finanční podporu) a proč očekávám, že ve finále půjde o boj mezi dvěma zcela jinými aktéry, než je Turecko – článek jsem končila slovy: „A když si to shrnu svým viděním, pak plán na vznik Kurdistánu za pomoci ISIL byl vlastně dokonalým řešením Blízkého východu (ač je otázkou, jak asi bude vypadat finále těchto dvou aktérů“).



    Turecko a Islámský stát versus Írán, Irák, Sýrie a Kurdistán? 


    Původně plánované vysvětlení, proč se ve finále utkají ISIL a Kurdové, musím nechat na jiný článek, protože události se mezitím vyvinuly tak, že finále je téměř zde. Kam až bude sahat, toť otázka, ale Turecko nejen že potvrdilo to, co jsem psala – tedy že „zoufale proti všem?„, ale své zoufalství vzápětí potvrzuje i žádostí o mimořádné zasedání NATO. Před touto žádostí se ale objevily dvě „překvapivé“ zprávy:


    První: „Turecko zásadně změnilo taktiku vůči IS, ale také vůči Kurdům“ (více) . Není důležité, jaký zdroj jsem použila, podstatné je, že zprávy potvrzují, že Turecko v boji proti ISIL ve skutečnosti útočí především na Kurdy a Asáda.


    Druhá (a pro svět ještě překvapivější):  „Bílý dům – Turecko má právo bránit se útokům kurdských rebelů“ (více ). Touto zprávou je překvapena dokonce i Česká televize „USA hájí útoky na Kurdy, Turecko má prý právo se bránit“.


    Zatímco první zprávu jsem očekávala v přesvědčení, že dávno tomu bylo rozhodnuto, že Turecko přijde o část území ve prospěch vzniku Kurdistánu (viz článek, na který neustále odkazuji, protože v něm jsou souvislosti všeho, co se děje), pro druhou zprávu se zdá obtížné najít vysvětlení. Všechny země NATO (včetně Česka) podporují Kurdy jako jediné skutečné bojovníky proti extrémistům IS a Bílý dům najednou schvaluje turecké útoky na Kurdy?  Kde je logika?


    Logika je možná v tom, že od doby, kdy vznikl plán na vznik Kurdistánu (a přes něj k íránským energetickým zdrojům do Evropy místo ruských) se svět velmi změnil. Udála se především taková velmi  zásadní věc, že Írán si v dohodách ke svým energetickým zdrojům (ač se jim stokrát říká, že jsou o jaderném programu) jako podmínku vymínil respektování ruských návrhů. A s tím se zřejmě v Bílém domě nepočítalo!



    Skutečně USA vítají historickou dohodu s Íránem? Kongres si to nemyslí


    A zde si musíme uvědomit, že Kurdové jsou původně íránský národ, nábožensky velmi spřízněný nejen s Íránem, ale také s částí Sýrie (Asad) a Iráku – zeměmi, které Turecko vnímá jako nepřátelské. Překvapivou podporu Bílého domu Turecku v bojích proti Kurdům tedy lze vnímat i jako „bububu“ Íránu za to, že v nedávných jednáních tolik lpěl na názorech Ruska (viz Pjakin v čase 24:40 zde).


    Za hodné pozornosti považuji také to, že k výbuchu v tureckém městě Suruc (zde) došlo vzápětí právě po dohodě s Íránem a že výbuchem bylo Turecko iniciováno k opuštění pozice „mrtvého brouka“ – bylo snad předtím nuceno čekat, jak dohody s Íránem dopadnou a jaký postoj v nich Írán zaujme vůči Rusku ?


    Turecko tedy vstoupilo do dění, ale zdá se, že 1) neví, co se od něj vlastně očekává, 2) bude si za svou loajalitu jedné nebo druhé straně diktovat podmínky a 3) podporovalo Al-Kájidu a poté IS a vítězství Kurdů má být výsledek? Nelze se divit, že na požádalo o mimořádně zasedání NATO a že mu v tom bylo vyhověno (více) .


    Turecko neví, co má dělat.  Ale podstata dění je taková, že jde o finální boj mezi ISIL a Kurdy. Jinak řečeno-  mezi Íránem s Ruskem a Čínou za zády a mezi Izraelem s USA za zády. Nakolik si v tomto velmi historickém globálním dění uvědomují svou roli USA a nakolik Rusko, to je na jiný článek (a souvisící jen s náboženstvím, základním to prostředkem, jak ovládat davy napříč hranicemi).


    A k tomu bych dnes dodala jen to , že jestli již v 19. století bylo naplánováno, že světové války budou tři a že ta třetí bude vedena vůči islamistům a s cílem vytvořit jedno celosvětové náboženství, tak se mi potvrzuje, že právě k tomu je přes zdánlivě regionální Turecko-kurdský konflikt na území bývalé Osmanské říše směrováno.



    Touto optikou zřejmě není náhoda, že náš prezident Zeman Česko nejen směřuje k Rusku a k Číně, ale také že vůbec nikde nezmiňuje obavy z případné války mezi Ruskem a USA, ale jako budoucí hrozbu zmiňuje pouze Islámský stát.


    Výsledek jednání NATO a jeho závěry považuji v celém současném světovém dění za zásadní, dle mého je to finále boje kultur, jehož je politika multi-kulti součástí.


    A dovětek mimo téma:


    Ač mě asi budou mnozí opět kamenovat, já pořád jsem na pochybách pokud jde o Kazachstán. Nedávno oznámila zahájení činnosti banka BRICS, navazující na březnový vznik AIIB. Do obou vstoupil MMF i VB, která nedávno zároveň oznámila nejen tvrdý boj vůči ISIL, ale nově urychlila termín referenda o vystoupení z EU (místo roku 2017 už v roce 2016). Mě se v tom všem vybavil rozhovor z roku 2011, který čt24 dal dlouholetý slídič schůzek Bilderbergu , Daniel Estulin a kde v čase 14:42 zde říká: “ Za BRICS si dosaďte BRITÁNIE – Rusko, Indie, Čína….“ Na druhou stranu – rozhovor je z roku 2011 a Putin se stále více ukazuje jako taková osobnost, na kterou svět čekal…


    – Pozorovatelka –  27.7.2015


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


     


    Původně plánované podstatné vysvětlení, o co jde ve finále, musím nechat na jiný článek,  protože události se mezitím   Dnes musím navázat na zprávu, kterou jsem v minulém článku pouze zmínila, a to že Turecko po bombovém útoku ve městě Suruc přestalo hrát roli mrtvého brouka a vydalo se do boje. A jak jsem to tehdy nazvala: Proti ISIL


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑