Podľa šéfa Generálnej prokuratúry SRje nový trestný čin šírenia nepravdivej informácie prakticky nedokázateľný. Rovnaký názor zastáva aj trestný sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko. Zákon obsahuje neurčité a ťažko definovateľné pojmy, ktoré sa dajú ohýbať podľa potreby a Kolíkovej návrh označil za pokus o zavedenie štátnej cenzúry iných názorov. Dezinformácie sa podľa neho majú porážať diskusiou, a nie trestným právom. Podobný názor prezentovali aj Kolíkovej bývalí spolustraníci, ktorí ho označili za nebezpečný.
„Je dôležité, aby ľudia dostávali pravdivé informácie, keď sa rozhodujú o závažných otázkach súvisiacich s ich životom a zdravím. Práve preto pri otázkach celospoločenského významu, ktoré môžu mať vážny dosah na životy a zdravie ľudí, máme za to, že je potrebné k tomu uviesť aj samostatnú skutkovú podstatu trestného činu,“ vyhlásila Kolíková návrh novely Trestného zákona. Účinnosť navrhuje od 1. júna 2022.
Jej návrh Trestného zákona hovorí, že „kto vyrobí alebo rozširuje nepravdivú informáciu, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu, alebo sa dopustí iného obdobného konania slovne alebo písomne, prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, zvukového záznamu, zvukovo-obrazového záznamu alebo iného záznamu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov“. Ak tým človek spôsobí veľkú škodu, ťažkú ujmu na zdraví, smrť alebo v krízovej situácii, môže dostať trest od štyri do desať rokov. Kolíková chce trestať aj ľudí, ktorí šíria nepravdivú informáciu opakovane z nedbanlivosti. Tí by mohli čeliť trestu odňatia slobody až na jeden rok.
Kolíková sa novým trestným činom snaží reagovať na čoraz viac nepravdivých informácií, ktoré sa „v tomto období vyrábajú a šíria najmä v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 a ktoré sú svojím dopadom spôsobilé ohroziť životy a zdravie ľudí“.